Dwa przypadki

19 czerwiec 2018

(z archiwum PIR)

 Mężczyzna lat 65 z zaawansowaną chorobą Parkinsona, od 2 lat systematycznie raz w tygodniu korzysta z zabiegów na stopach –  przywieziono go sztywnego, skulonego krzywo, nie ruszał głową, ręce, nogi niesprawne, trzeba go było rozebrać z zimowego ubrania, posadzić na fotel, podeprzeć głowę, zdjąć obuwie, skarpetki – przykryć i do… pracy. Mowa zablokowana – tylko bełkot słów. Z pewnością każdy refleksolog w takiej sytuacji zapyta sam siebie – co ja potrafię tutaj zrobić? co osiągnę przez 45 minut pracy ?,  w jakim stanie to schorowane i zablokowane ciało będzie po zabiegu?

Zabieg wykonywał Andrzej – byłam obok, …po godzinie, pan wstał na swoje nogi bez wsparcia, ubrał się sam i poszedł bez niczyjej pomocy – mówiąc „ wiedziałem, że tak będzie”.

Drugi spontaniczny przypadek pracy ludzkiego ciała:

 Kobieta lat 44 przywieziona na zabieg refleksologii z silnym bólem migrenowym głowy. Prosi o zasłonięcie okien – nie potrafi patrzeć na światło słońca, bo powoduje jej wysadzanie gałek ocznych do wierzchu – tak to określa. Jest bez tabletek przeciwbólowych. To dla każdego refleksologa jest najważniejsze. Właśnie zabieg refleksologii na stopach pokaże jak potrafi z tym bólem poradzić sobie praca ciała w połączeniu z pracą na stopach.

Ponownie te stopy przypadły do pracy Andrzejowi. Techniki relaksu, staranne wielokrotnie obracanie palcami i praca na samych palcach 3-ma metodami dla nas dostępnymi, za chwilę praca na całym śródstopiu. Lewa strona ciała w gorszej kondycji. 10 minut pracy na stopę –  migrenowy ból głowy ustąpił.

Teraz czas na cały zabieg. Okna już odsłonięte. Pani zasnęła na 15 minut. Obudził ją ponowny, ale delikatny ból głowy.

Weszłam teraz ja w refleksy obu dużych paluchów jednocześnie – 30 sekund przetrzymania tych refleksów. Ból głowy ustąpił natychmiast. Teraz był czas, aby pokazać część układu trawiennego na śródstopiu, który ponosi odpowiedzialność na bóle migrenowe. Ta powierzchnia stopy – już bezbolesna, ale zdecydowanie zarumieniona i gorąca. Generalnym problemem pracy tego ciała są bóle reumatyczne. Lekarstwa nie pomagają, pani zdecydowała się na zabiegi refleksologii wspólnie z przyjęciem propozycji zmian w codziennym żywieniu, odkwaszeniu, oczyszczeniu całego organizmu.

Wanda Bratko
z archiwum PIR

© 2018 Refleksologia.com