Co to jest Refleksologia


Praca refleksologa na stopach i rękach budzi do życia ból w kończynach aby uwolnić wszystkie napięcia pracy gruczołów, organów i części ciała. Usprawnić pracę krwiobiegu, doprowadzić do balansu biologicznego wszystko co w nas pracuje i współpracuje lub uzupełnia się nawzajem.

Zdrowe ciało to fascynująca maszyna ze wszystkimi częściami pracującymi w doskonałym porządku. Pracuje z zachowaniem należytej równowagi poprzez prawidłową pracę układów, gruczołów, narządów, i zachodzących przemian chemicznych. Pozwól tylko jednemu składnikowi wyjść spod kontroli, a skutek tego będziesz odczuwał w całym ciele. Jesteś w tym momencie już rozregulowany.


W każdym z nas zakodowany jest układ SPONTANICZNEGO UZDRAWIANIA. Jesteśmy jedną pięknie zestrojoną mądrością dla pracy ciała, umysłu i ducha. Zabieg refleksologii budzi ból w stopach, jaki został przesłany przez pracę wszystkiego co w nas do fundamentu ciała – stóp człowieka. Ten ból niemal natychmiast uwalnia napięcie pracy układów, usprawnia pracę gruczołów przez sprawny krwiobieg a balans biologiczny pracuje dla dobrego zdrowia.

Refleksologia to nauka o refleksach które znajdują się w stopach i dłoniach i mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. To wyjątkowa metoda „chodzenia” kciukiem i palcami po tych refleksach. To chodzenie kciukiem i palcami z jednostajną siłą ucisku zmiennym kątem działania.


Na czym polega Refleksologia?

Zabieg refleksologii to staranna praca, rozpracowanie „chodzeniem” kciuka i palców po absolutnie całych stopach, ich wierzchu, bokach, wokół pięty, do około 10cm powyżej kostek.

Zabieg refleksologii polega na dokładnym „przejściu” terapeutycznym całej stopy. W przypadku zdrowego organizmu bez dolegliwości, stopa nie daje odczuć bolesnych sensacji i na całej powierzchni jest taka sama. W przypadku natrafienia na zmiany tak wizualne (odmienny kolor naskórka, zrogowacenia) lub rejony sprawiające ból sygnalizuje nam to występowanie problemu.

To praca na lustrzanym odbiciu albo miniaturze ciała człowieka, to mądrość pracy ciała w poszukiwaniu dobrego zdrowia. Ciało samo w sobie przez pracę na refleksach stóp, buduje procesy poszukiwania zdrowia.

Refleksolog nie jest lekarzem, nie diagnozuje, nie przepisuje leków niemniej umiejąc odczytać mowę stóp zauważa anomalie w nich występujące czasami na długo przed ich fizycznym wystąpieniem w naszym systemie. Mając takie informacje zasugeruje wizytę u lekarza w celu potwierdzenia swoich spostrzeżeń. Powtarzanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego systemu do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów, odblokowanie zatorów w organizmie poprzez wykorzystanie osobistego systemu obronnego każdego z nas.

Poprzez prawidłową dietę i właściwy styl naszego życia pozbędziemy się dolegliwości do których doszło. Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.

Stopy rejestrują anomalia pracy ciała człowieka czasami kilka lat wcześniej zanim wystąpią procesy chorobowe w ciele. Stopy mówią poprzez: narosty, zrogowacenia, nabrzmiałość, zmiana koloru naskórka, ich mięśnie jak ciasto drożdżowe.

Ból w stopach w czasie zabiegów budzi do życia pracę układu nerwowego, kwionośnego, limfatycznego i pozostałych wszystkich układów ciała człowieka. Natychmiast poszukuje procesu samouzdrawiania tego co w naszym ciele woła o pomoc.


Refleksologia uzupełnieniem medycyny akademickiej

W wielu krajach na świecie refleksologia znalazła swoje miejsce w szpitalach, domach opieki społecznej czy domach spokojnej starości jako doskonałe uzupełnienie medycyny akademickiej. Refleksologia jest terapią wspomagającą indywidualne potrzeby pacjenta przystosowując się do jego aktualnego stanu zdrowia. Swoim zabiegiem reguluje i balansuje pracę ciała bez względu na wiek – od chwili narodzin, do późnej starości życia.

Refleksologia to bezinwazyjna praca w poszukiwaniu zdrowia we wnętrzu ciała, umysłu i ducha człowieka. Prawidłowe leczenie farmaceutyczne nie jest przeszkodą dla wykonywanych zabiegów i odwrotnie, zabiegi refleksologii swoją pracą na refleksach wspierają prawidłowo dobrane leczenie farmakologiczne.

Podręcznik „Lepsze zdrowie z refleksologią stóp i dłoni” autorstwa D.C. Byers, doskonale łączy anatomię i fizjologię pracy ciała człowieka z pracą na stopach. To podstawowe ABC dla refleksologa zawierające mapy stóp i rąk umożliwiające czytelnikowi dokładne zapoznanie się z technikami pracy na stopach i dłoniach a jednocześnie z podstawowymi zagadnieniami wzajemnej zależności części naszego organizmu i ich wzajemnej roli w jego prawidłowej pracy.


Spotkania z Refleksologią

PIR prowadzi naukę zawodu do uzyskania tytułu „Dyplomowany Refleksolog”

Regularnie prowadzimy kursy przygotowujące do zawodu refleksologa z tytułem „Dyplomowany Refleksolog”. Szczegółowy program szkoleń PIR znajduje się tutaj.

Okres między spotkaniami to indywidualna praktyka na stopach rodziny, bliskich lub znajomych, prowadzenie dokumentacji prowadzonych zabiegów, nauka anatomii i fizjologii z ogólnodostępnych atlasów oraz nauka refleksologii z podręczników dostępnych w sprzedaży przez PIR (link).

Zobacz Terminarz szkoleń, gdzie znajdziesz również kontakty do prowadzących nauczycieli.


Czytaj również:

Jak pracuje Refleksologia
Siła Refleksologii
Refleksologia, czyli co? Z czym? Dlaczego?
Scroll to Top