Zaparcia i nocne moczenie u 3-letniego dziecka

„Już sześć dni minęło, gdy mój 3-letni syn nie opróżniał brzuszka. Rok wstecz, gdy proponowała mi pani pracę na stópkach zignorowałam to. Wtedy opróżnienie jelita było co 3-4 dni. Dzisiaj jest jeszcze gorzej. Lekarz daje dziecku tabletki na przeczyszczenie, jestem świadoma, że to nie wspiera pracy układu trawiennego. Wstydzę się dzwonić, ale mąż wciąż nalega, aby nie czekać dłużej. Przepraszam, ale proszę o wizytę jak najszybciej.”

Dziecko bardzo bladziutkie na buzi, chętnie samo zdejmuje buciki, skarpetki. Podczas swojej ostatniej wizyty u mnie rok temu, chłopczyk przyglądał się jak wykonywałam zabiegi na stopach starszego o 5 lat brata, który od urodzenia moczył się każdej nocy, lekarz powiedział, że wyrośnie z tego. Rodzice zaniepokojeni problemem i czekaniem do wyrośnięcia zadecydowali zabiegi refleksologii – tylko 4 staranne zabiegi na stopach dwa razy w tygodniu, każdego dnia po kąpieli ukierunkowane zadanie domowe dla matki i… efekty przyszły same.

Wyobrażasz sobie ile radości ma 8 letni chłopiec, że nie moczy łóżka?
Ile radości ma matka, która od urodzenia każdego dnia prała pościel? – a dziecko spało na plastikowym podkładzie materaca?
Jak bardzo zmieniła się psychika dziecka i obojga rodziców?

Co powiedziały malutkie stópki 3 letniego chłopca?
Całe nalane galaretowatą masą, wyglądają jak owalna piłeczka. Bardzo zimne, białe jak kartka papieru. Ta galaretowata masa w okolicach refleksów od linii pasa do dołu pięt stwardniała delikatnie w lewej stopie. Prawa stopa w lepszej kondycji.

Celem mojego zabiegu jest pobudzenie do pracy całego ciała, a jednocześnie zastojów w układzie trawiennym. Praca na stopach dzieci jest wdzięczna, bo efekty przychodzą bardzo szybko.
Oczywiście, każdy refleksolog u takiego dziecka rozpoczyna pracę wzdłuż 5 zonów – stref i od lewej stopy, bo dzieci z takimi problemami często są nadpobudliwe, niespokojne. 45 minut – trwało drobniutkie chodzenie kciuka i palców po tych malutkich stopkach. Niektóre refleksy stóp były bardzo bolesne, pytałam czy boli, mówił „boli, ale dobrze”.

Stopy zrobiły się gorące i różowe w całości. Musi wypić ½ szklanki wody po zabiegu, ale ciepłej. Jestem pewna, że za 3-4 godziny brzuszek dziecka wydali olbrzymie ilości zaległości z 7 dni.
Poprosiłam matkę, aby zadzwoniła jak będą już efekty pracy na malutkich stopkach. Następny zabieg za 3 dni, ale każdego dnia zadanie domowe dla mamy do wykonania dziecku po kąpieli. Teraz matka powiedziała, że syn też moczy się nocą jak starszy kiedyś. Ten problem zaczął się dopiero od kilku miesięcy.
4 godziny później telefon – dziecko opróżniło jelito grube w ilości dla matki niespotykanej – gdzie to małe dziecko pomieściło to wszystko?
Dwie godziny później następne wypróżnienie.

Czy jesteś w stanie zrozumieć, jaką radość nosi w sobie refleksolog ze swej pracy?
Jak szczęśliwi są oboje rodzice, że dziecko normalnie funkcjonuje?
Samo dziecko również promieniuje radością, że się udało.

Drugi zabieg na stopach – zimne, wyblakłe, ale w znacznie lepszej kondycji. Dziecko opróżniało brzuszek każdego dnia.
Teraz rutynowy zabieg dla dzieci, ale z powtórzeniem pracy na całych piętach, ich wnętrzu. Refleksy układu moczowego nabrzmiałe – trzeba je rozpracować starannie, aby w całości zaróżowiły się. Stopki dziecka po zabiegu muszą być całe gorące.

Między 2-gim, a 3-cim zabiegiem nie ma problemu z wypróżnianiem jelita. Matka wykonuje zadanie domowe każdego dnia. Po wieczornej kąpieli i wykonanym zadaniu domowym dziecko idzie spać. O godz. 23-ciej na śpiąco ojciec wysadza dziecko do siusiania.

Trzeci zabieg na stopach – dziecko nie moczy pościeli już po 3-ch nocach. Stopki gotowe do pracy dla matki.

Za 5-6 tygodni ponownie wykonam zabieg konsultacyjny. Refleksologowi z praktyką łatwo jest odszukać, co jeszcze niedomaga w pracy tego ciała.

Czy można być bardziej szczęśliwym każdego dnia w życiu?
To szczęście i zadowolenie mnie samej daje pasja pracy na stopach i rękach dla schorowanego ciała człowieka. Marzeniem moim jest aby, każdy polski refleksolog był mądrym i sprytnym w swej pracy terapeutą, aby moja nauka refleksologii wydała zdrowe owoce dla dobrego zdrowia i codziennego życia.

Wanda Bratko
Marzec 2010

Scroll to Top