Haluksy rujnują dobre zdrowie i piękność

Temat ten po raz pierwszy na Światowej Konferencji Refleksologów ICR- wrzesień 2009 w Los Angeles zaprezentował IWAO KASAHARA z Japonii, specjalista w pracy z haluksami, uniesionymi i odchylonymi palcami stóp, założyciel „Strain Structural Medicine (SSM)”, terapeuta judo.

Jest specjalistą z narodową licencją do likwidowania uszkodzonych, zniekształconych kości, stawów i mięśni. Od 35 lat specjalizuje się w pracy z haluksami i nieprawidłowo uniesionymi palcami stopy, które są przyczyną fizycznych i coraz częściej chronicznych bólów i mentalnych problemów w pracy ciała. W Japonii prowadzi seminaria, jest również autorem kilku książek (w jęz. japońskim), nie zna jęz. angielskiego – wykład i zajęcia były tłumaczone.

W skrócie przedstawię jego „spojrzenie” na haluksy i uniesione palce stóp. Zależy mi na tym, aby polski refleksolog oraz każdy przeciętny Polak miał pojęcie o wszystkim co toczy się w pracy światowej organizacji refleksologów ICR, w europejskiej organizacji refleksologów RIEN, w codziennej praktyce innych warsztatów, konferencji, spotkań…

Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że w ciągu ostatnich 60 lat nastąpiły duże zmiany w rodzajach bólu i w chorobach. Najczęstsze bóle i choroby obecnie to:

  • chroniczne bóle w podeszwie stóp, w kolanach, karku, rozszczepienie kości, deformacje struktury ciała, sportowe uszkodzenia u dzieci i dorosłych często z niewiadomych przyczyn,
  • zagubiony balans automatycznego systemu nerwowego jak: depresje, ataki paniki, fizyczny dyskomfort, generalny dyskomfort u dzieci i dorosłych,
  • styl życia z nabywaniem cukrzycy i pochodnych do tego schorzenia, rozregulowujący się motor pracy ludzkiego ciała i osłabienia pracy metabolizmu u dzieci i dorosłych.

U ponad 90% ludzi cierpiących na wyżej wymienione problemy – odpowiedź tkwi w narośniętych haluksach, zdeformowanych uniesionych lub zbyt odchylonych palcach stóp. Zdeformowane podeszwy stopy kreują dynamiczne zaburzenia balansu w pracy naszego ciała. To zdeformowanie kreuje zaburzenia fal w pracy ciała i skręcenia w czasie chodzenia.

Brak nam grawitacji. Każdego dnia powtarzamy te procesy, nie bądźmy zdziwieni, że sami tworzymy procesy chorobowe. Przeprowadzone badania informują, że człowiek pracujący na wysokości jak drabina może stać na części stopy tylko do 20 minut. Po tym czasie natychmiast powinien przechodzić do przywrócenia ciału grawitacji poprzez oparcie stóp na pełnych ich powierzchniach.

Dla przykładu:
– narośnięte haluksy deformują kolana,
– uniesione palce stopy informują, że dysk 5-tego kręgu lędźwiowego może być uszkodzony, miejsce między nim staje się coraz mniejsze, kręgi opadają.

Zdeformowane kręgi szyjne to dysfunkcje systemu nerwowego, którego przyczyną są depresje, ataki paniki. Kości paliczkowe dużego palucha stopy są już wtedy sztywne. Uniesione palce stopy mają połączenie z deformacją kręgów szyjnych. Stopa ma wtedy tylko 2 podparcia, a ciężar ciała spoczywa zdecydowanie na pięcie, a to powoduje też zachwianie grawitacji ciała.

Badania w Japonii na 12 tysiącach ludzi potwierdziły, że 80% dorosłych kobiet ma zdeformowaną podeszwę stóp przez narośnięte haluksy, uniesione w górę stopy, inne mocne stwardniałe narosty, wykrzywione do boków lub w górę palce stóp. Bardzo szybko te zmiany zaczyna się obecnie dostrzegać u dzieci w wieku 1-6 lat i dorosłych mężczyzn. Do teraz nie chce się generalnie zauważać tych zależności między naszym zdrowiem a zmianami na stopach i w stopach, a stopy dźwigają nasze ciało w całości. Coraz częściej u młodzieży narastają haluksy, a ich kręgosłupy cierpią na skoliozę, powtarzają się bóle głowy, sztywność w ramionach. Refleksologia jest odpowiedzią dla likwidowania tych problemów już w ich początkach.

Bardzo często narośnięty ostro haluks jest przyczyną niedomagań pracy kręgów szyjnych, niedomagań układu nerwowego i depresji. Narośnięte haluksy są często przyczyną bólów w kolanach, biodrach i karku. Uniesione palce stóp – to sztywny kark, bóle głowy, zachwianie równowagi, depresje, zwyrodnienia kręgów, a zaraz za tym rozwijają się inne niedomagania w pracy ciała.

Dotychczas nie było definicji dla uniesionych stóp. One są również przyczyną powtarzających się stresów, huśtawki nastrojów. Badania, jakie przeprowadził IWAO KASAHARA w 7 krajach, gdzie ludzie chodzą bosą stopą, odchylenie dużego palucha jest 45 stopni dla mężczyzn i około 75 stopni dla kobiet. Odchylenie powyżej 15 stopni palucha w bok od haluksa staje się już niebezpiecznym dla zdrowia i pracy ciała. Popatrz na swoje palce stóp – jeżeli są oddzielone od siebie, mają swą własną przestrzeń – możesz być świadomy, że twoja stopa utrzymuje grawitacje postawy ciała.

Następuje nowa era, gdzie odczytana i zidentyfikowana podeszwa stopy jest informacją dla istniejącego bólu, choroby w ciele człowieka. Uczmy się zapobiegać własnym cierpieniom.

Dla ludzkiego ciała stopa jest fundamentem życia. Jeżeli stopa nie ma pełnego prawidłowego podparcia, ma problemy z narastającymi haluksami, odchyleniami i uniesieniami palców stóp ponad normę, to górna część ciała systematycznie traci swój balans, deformacja struktury kostnej powiększa się. Zdecydowanie rozwijają się chroniczne bóle stóp, kolan, pleców, depresje, ataki paniki, i wiele więcej problemów..

Jeżeli stopa ma pełną stabilność – 3 podparcia wewnętrznej strony stopy i 3 podparcia zewnętrznej strony stopy to nasze ciało jest dobrze zbalansowane w swej pracy. Ma to dobry wpływ na korekcję postury, metabolizmu, daje naturalną siłę życia dla układu obronnego. Więc…daje dobre zdrowie. Nasz „DOM ŻYCIA” jest wzorem zdrowia.

Tam gdzie ludzie chodzą bosą stopą – nie wielu cierpi na chroniczne choroby, depresje, ataki paniki. To potwierdza jak bardzo ważne w naszych warunkach jest zbalansowanie pracy ciała przez refleksologię stóp. Balansowanie pracy ciała poprzez pracę refleksologii na stopach jest utrzymaniem sprawnej pracy gruczołów, organów i wszystkich części ciała, pełnym utrzymaniem grawitacji w naszej sylwetce – posturze. Jeżeli na stałe utrzymamy dobry balans pracy ciała z naszą grawitacją będziemy zdrowi dla rozwoju i inteligencji.

Jeżeli utraciliśmy balans w stosunku do grawitacji – bóle, choroby niewiadomego pochodzenia degenerują pracę całego ciała człowieka. Zabezpieczeniem dla „produkcji” tych zaburzeń jest chodzenie na 3-ch podparciach stopy: Piętach, poduszkach stopy w ich dwu miejscach i podstawie palców. Palce stopy muszą być zawsze luźno oddzielone od siebie. Umiejętne ułożenie kciuków na bokach stopy i delikatne ujęcie jej w „imadło” kształtuje jej prawidłową strukturę. To co najważniejsze wskazuje, które palce stóp odchylają się zbyt mocno od normy. W takim przypadku osoby mają już ciągle powtarzające się napięcia w karku, w głowie dyskomfort, częste huśtawki nastrojów, frustracje, bóle głowy lub inne problemy. W badaniach medycznych mogą być one jeszcze nie widoczne. Praca refleksologa na stopach wskaże te budujące się anomalia, a zadanie domowe i nasze zdyscyplinowanie wobec samego siebie doprowadzi do dobrego zdrowia.

Szczegóły przedstawiałam na zajęciach warsztatów dla zaawansowanych refleksologów. Każdy osobiście miał możliwość spojrzenia na stopy partnera i odczytania tych anomalii, a za chwilę partner wykonywał tę samą pracę na jego stopach.

Są 3 przyczyny degeneracji stóp:

  • chodzenie po ostrych powierzchniach, zbyt gorącym piasku piekącym w stopy, zamiast regulować pracę refleksów – degenerują i niszczą je,
  • nie prawidłowe obuwie, ciasne obuwie utrudniające swobodę w palcach – dotyczy to często dzieci,
  • obuwie ściskające palce stóp.

Więcej niż 80% dorosłych kobiet ma zdeformowaną podstawę stóp. Dlatego coraz więcej wzrastają chroniczne bóle, zaburzenia układu nerwowego, depresje, bóle w stopach, opuchlizna nóg, zimne nogi, otyłość kobiet w dolnej części ciała – okolice całej miednicy.

Na patent czekają w Japonii „skarpetki 3-ch palców”, które będą korygowały odchylenia palców przez haluksy opracowane i zaprojektowane przez IWAO KASAHARA. Były one do nabycia na XII konferencji refleksologów świata, ale w bardzo małej ilości.

Dobry refleksolog potrafi ukierunkować pacjenta, co robić i jak pracować na narośniętych haluksach, odchylonych i uniesionych palcach stóp, aby przywrócić ciału grawitację. W wielu przypadkach to nieprawidłowe uniesienie palców stopy jest minimalne – codzienne zadanie domowe przywraca im równowagę. Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny skorzystaj z wizyty u refleksologa, posłuchaj jego porad, wprowadź tę pracę w codzienne swoje obowiązki życia rano i wieczorem, jak mycie zębów przez okres co najmniej 6-8 miesięcy, czasami dłużej. Operacja nie jest odpowiedzią – w procesach pracy ciała dalej odkładają się złogi, zanieczyszczenia i będą one narastały ponownie. Haluksy bolą mocno – jak rosną, czasami następuje czas przestoju i bóle wracają, najczęściej wiosna i jesień.

Dla przykładu dodam, że poranne wstawanie z łóżka z bólem pięt, a trzeba je rozchodzić to narośnięte już ostrogi. Też likwiduje się je poprzez pracę wokół nich i na nich każdego dnia rano i wieczorem. Ból ustępuje już po kilku dniach. Nie sztuką jest zlikwidować ból ostrogi, ale sztuką jest tak uregulować pracę ciała, aby nie pozwolić do nabudowania się następnych nieprawidłowości. Ponownie – refleksologia jest odpowiedzią na to wołanie o pomoc.

Jeżeli stopa jest dobrze zbalansowana na ziemi z prawidłowym dobrym podparciem dużego palucha i małego palca ureguluje się i zredukuje nadmierna ilość zakwaszenia w mięśniach uda i podudzia, a tłuszcz skumulowany w biodrach zredukuje się, ukształtuje dolną część sylwetki bioder.

Zbalansowanie pracy stóp, stabilne ich oparcie poduszek, palców, pięty o podłoże doprowadzi do zupełnej korekty „O” nóg a za chwilę całej pracy ciała. To podparcie tworzy charakterystyczny trójkąt dla stopy.

Opinia astronauty: Najbardziej szokujący był stan nieważkości. Byłem zafascynowany wyglądem Ziemi widzianym z orbity. Wyglądała jak piękna błękitna planeta. Jeszcze bardziej szokujące było móc poruszać się w przestrzeni będąc w stanie nieważkości w przeciwieństwie do poruszania się po ziemi będąc poddanym prawom przyciągania ziemskiego.

WNIOSEK: Punktem kontrolnym naszego poruszania się jest podłoże stopy i właśnie na to powinniśmy zwrócić uwagę w czasie chodzenia lub prowadzonego zabiegu. Ta zasada powinna być przestrogą w praktyce refleksologa i w praktyce medycznej.

W olbrzymim skrócie przedstawiłam problem haluksów i uniesionych palców stóp. Dla każdego czytelnika niech to będzie mądra informacja do zwrócenia uwagi na swoje stopy i porównania z tym, co czujemy sami w sobie. Prawie 20 lat praktyki w zawodzie refleksologia nikt dotychczas nie zwrócił uwagi na te nieprawidłowości. Uczymy się wszyscy.

Na zajęciach praktycznych – warsztatach przedstawiłam techniki pracy rąk refleksologa dla przywrócenia balansu biologicznego pracy ciała w przypadkach narośniętych haluksów, odchyleniach palców, ostrogi narośniętej na piętach. Gdy na rynku ukażą się 3-palcowe skarpetki korygujące postawę stopy i za chwilę pracy ciała – skorzystaj. Pierwsze godziny, dni noszenia tych skarpet są bolesne, ale warto.

Wanda Bratko
Copyright © PIR
Wrzesień 2009

Scroll to Top