Odpowiedź PIR na artykuł Gazety Wyborczej

Odpowiedź PIR na artykuł Gazety Wyborczej Poznań
Śmierć kobiety…

Jestem pełna współczucia dla niewinnej, młodej kobiety, która straciła życie poprzez poszukiwanie zdrowia. Jest ona symbolem każdego z nas , żona, matka, córka , siostra,  przyjaciel. Media łatwo wyłapują kryzys , obwiniają wszystkie terapie, a przecież ta kobieta poszła poszukiwać wsparcia dla zdrowia, zaufała.

Chciałam  w telegraficznym skrócie przybliżyć temat refleksologii, który zaliczony został do usług medycyny naturalnej jako „pseudoterapię” .

Refleksologia jest nauką o refleksach, które znajdują się w stopach i dłoniach i maja bezpośrednie połączenie z gruczołami, organami i częściami ciała. Stopa to miniatura ciała człowieka, albo jego lustrzane odbicie.

Refleksolog w swojej pracy nigdy nie dotyka miejsca chorego. Pracuje na stopach i rękach dla usprawnienia pracy krwiobiegu, wyciszenia układu nerwowego i zlikwidowania bólu w ciele człowieka, a one mają 3 lub 4 powierzchnie , które w szybkim tempie wspierają zdrowie człowieka.

International Institute of Reflexology w USA ( rok 1936 Eunice Ingham) w swych założeniach pracuje jedynie na powierzchniach odkrytych ciała człowieka : stopy, ręce, nogi najwyżej do kolan.

Zabiegi refleksologii są bezinwazyjne dla pracy ciała. Wypracowane przez długie lata wartości nauki zawodu refleksologa na obecnym poziomie pracy w kraju mają to do siebie , że firmy, instytucje czy inne działalności gospodarcze zatrudniają refleksologów PIR – bo efekty tej pracy są zadziwiająco ciekawe w poszukiwaniu zdrowia. Refleksologii uczą się też rehabilitanci, fizjoterapeuci, masażyści, aby uzupełnić pracą na stopach i rękach efektywność w poszukiwaniu zdrowia.

Refleksologia w całym świecie jest pracą dla wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie.

Refleksologia jest uznana w całym świecie: ta praca usprawnia krwiobieg, wycisza pracę układu nerwowego, doprowadza pracę schorowanego ciała człowieka do balansu biologicznego, likwiduje bóle.

Nauka zawodu opiera się na zasadzie: refleksolog nigdy nie diagnozuje, nie leczy w specyficznych przypadkach, nie sugeruje zmiany lekarstw.
Napisałam 2 książki o mądrości pracy ciała człowieka przez pracę na stopach lub rękach z praktyki w zawodzie.

Nie proszę  o sprostowanie mądrości refleksologii wkładając szlachetność tej pracy do „pseudoterapautów”. Może w aspekcie tego zaproponowałabym wywiad, rozmowę, a przez to będzie to rzetelność dziennikarska, proponuję osobie zainteresowanej zabieg na stopach w Poznaniu u kogoś z moich uczniów. Doskonale to przybliży temat i pracę refleksologii.

Właśnie w taki sposób w roku 2005 prowadziłam rozmowy i praktykę na stopach osób, które w Ministerstwie Pracy i Płacy podejmowały decyzje o wprowadzeniu w tabelę zawodu refleksologa. Została do mnie na I stopień nauki zawodu i praktyczne zajęcia skierowana specjalna osoba dla oceny tej pracy. Potem miała ona wykonaną serię zabiegów na stopach, aby odczuć efekty tej pracy w aspekcie jej bezpieczeństwa dla zdrowia. W tej sprawie odbyło się spotkanie z profesorem Zielińskim – prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii w Warszawie, prof.Stasiakiem Akademii Medycznej w Lublinie oraz grupa neurologów tamtejszego szpitala – ich opinia była: „tam gdzie my kończymy, pani zaczyna”.

Prof. Zieliński zakończył spotkanie opinią: w dobie kiedy wszyscy mówią o eutanazji, państwo macie odwagę mówić o ratowaniu życia za wszelką cenę, gratuluję.

Nie wszystkie alternatywne terapie są zagrożeniem dla zdrowia człowieka.
Ta kobieta poszukiwała zdrowia, a przecież są bezinwazyjne terapie, które wspierają dobre zdrowie.
Niech ten przykry przypadek nie odbiera wiary i zaufania, że można poszukiwać zdrowia też poza medycyną konwencjonalną. Tym właśnie jest mądrość refleksologii i jej pracy na stopach i rękach.

Jestem założycielem Polskiego Instytutu Refleksologii od roku 1995, mam uprawnienia na naukę zawodu (w Polsce zarejestrowany w 2005 r.) refleksologii nadane przez International Institute of Reflexology w USA przez pana D.C.Byers dla polsko- mówiącej społeczności na całym świecie. Pracę w zawodzie wykonuję 29 lat, z tego 25 lat w Kanadzie. Od 3.5 roku mieszkam w Polsce na stałe

Uczę zawodu, ale moim priorytetem jest poszukiwanie zdrowia, a nie choroby. Choroba należy do służb medycznych.
Ucząc refleksologii nigdy nie łączymy jej z innymi terapiami alternatywnymi.

Wanda Budzanowska-Bratko
Styczeń, 24/2019

Scroll to Top