Wysokie obcasy szkodą dla zdrowia

Ubierając wysokie obcasy, możemy podążać za modą, czujemy się wyżsi, ale za jaką cenę?

Wysokie obcasy mogą być przyczyną początku problemów ze stopami lub pogorszenia stanów, które już w tej chwili mamy. Ból nóg i ból dołu kręgosłupa jest częstym problemem kobiet, które ubierają na co dzień buty na wysokich obcasach.

Postura

Buty na wysokich obcas ustawiają twoją stopę w pozycji pionowej zdecydowanie zwiększając nacisk na przednią część stopy. To zmusza całe Twoje ciało do przestawienia i uregulowania swojego balansu. Dolna część twojego ciała przesuwa się do przodu, a jego górna część, musi spocząć na dolnej części pleców, aby utrzymać całość w prawidłowym balansie. Nie jest to absolutnie normalna pozycja postury twojego ciała.

Sposób chodzenia

Kiedy idziesz twoje stopy są zdecydowanie więcej skierowane pozycją do dołu, dlatego nie mają zdolności – siły lekko odbić się od podłoża. To jest przyczyną zdecydowanie trudniejszej pracy w biodrach, mięśnia – zginacza w nogach, które pracują zdecydowanie ciężko, aby przenieść twoje ciało do przodu. Twoje kolana są również nadmiernie wysunięte do przodu, bardziej zgięte, co stwarza zdecydowanie trudniejszą pracą mięśni.

Balans

Chodzenie na wysokich obcasach jest chodzeniem jak na ramionach wagi. W wysokich obcasach nie ma wsparcia dla złapania balansu w razie upadku. Te buty powodują, że twoja stopa i kostka mają odwróconą pozycję. Ta nienormalna pozycje stopy powoduje niebezpieczeństwo łatwego utracenia równowagi i skręceniem kostki.

Plecy

Normalne skrzywienie pleców zachowuje się jak amortyzator absorbujący lub redukujący przeciążenia na kręgach kręgosłupa. Ubierając wysokie obcasy powodujesz, że dół kręgosłupa, kręgi lędźwiowe zmieniają swoją pozycję i powoduje to również zmiany naprężeń w kręgach piersiowych i kręgach szyjnych.

Buty na wysokich obcasach przesuwają twoją pozycję ciała do przodu. Zdecydowanie zmniejsza się normalne skrzywienie w dole kręgosłupa i w kręgach lędźwiowych. Przepracowane w tej pozycji ścięgna mięśni, wiązadła stwarzają bóle w mięśniach, a po pewnym czasie zaczynają się  bóle  dołu kręgosłupa.

Biodra

Biodrowe zginacze mięśni są umieszczone na przedzie górnego uda. Wysokie obcasy zmuszają je do zdecydowanie trudniejszej pracy bo twoje stopy są utrzymywane w pozycji pionowej i redukują siłę do poruszania twojego ciała do przodu.

Jeżeli mięśnie zginacze twoich bioder są systematycznie przepracowane, robią się zdecydowanie krótsze i ich praca osłabia się. Jeżeli do tego dochodzą problemy w kręgach lędźwiowych, na skutek osłabienia niedomagania przychodzą w bóle chroniczne.

Kolana

Osteo-artretyczne bóle kolan u kobiet występują zdecydowanie częściej niżeli u mężczyzn. Jednym z tych przyczyn jest chodzenie kobiet w wysokich obcasach.

Kolana są często ugięte i kość piszczelowa obraca się do środka. Ta pozycja forsuje kolano w przeciwną stronę, a to jest przyczyną osteoporozy artretycznej. Jeżeli masz już problemy w kolanach i ubierasz wysokie obcasy, zrezygnuj z nich jak najszybciej. Wysokie obcasy zdecydowanie zwiększają dystans od ziemi, podłogi do kolana. W ten sposób torturują kolana.

Kostki

Wysokie obcasy limitują ruch i siłę w stawach kostek nóg.

Mięśnie podudzia stają się krótsze, ponieważ pięta jest ciągle uniesiona. Te krótsze mięśnie tracą swoją siłę kiedy chcą postawić stopę na ziemi. Konstrukcja pozycji kostek też zmienia systematycznie swoją pozycję, nadwyręża ścięgno Achillesa, a ono z czasem traci swoją siłę.

W konsekwencji takie napięcie doprowadza do choroby zwanej tendonitis – przykre i bardzo bolesne.

Stopy

Stopy w pozycji pionowej wysokich obcasów,  zwiększają zdecydowanie nacisk na poduszki naszej stopy. Ten ucisk jest tym większy im wyższe są obcasy.

Ubierając obcas o wysokości ok. 8-9 cm zwiększamy nacisk na  poduszki stopy ok. 76%.

Ten nacisk może być przyczyną bólu stopy, jej zdeformowania jak młotkowaty palec, haluks, nerwiak, uszkodzenie kaletki stawowej. Pozycje te zdecydowanie mają wpływ na skręcanie stopy na bok.

Skóra i palce

Wąskie i często wypunktowane, ściśnięte palce w butach wysokich obcasów są przyczyną  pęcherzy, odcisków, nagniotków.

Popatrz na stopy niemowlęcia, dziecka zobaczysz jak ich paluszki są od siebie oddzielone.

Patrząc na stopy dorosłych ich palce są w większości ściśnięte nawzajem ze sobą.

Olbrzymi wpływ mają na te zmiany mają buty.

Zrób sobie na papierze odcisk buta, a obok odcisk swojej bosej stopy w całości i za chwilę odcisk stopy z wysokości obcasa.

Czy w dalszym ciągu jest dobrym pomysłem wkładać buty na wysokim obcasie ?

Oszczędzaj swoje stopy

Jeżeli opony twojego auta nie są ustawione prawidłowo możesz przejechać tylko określoną ilość kilometrów i narażony jesteś na uszkodzenie opon.

Taka sama prawda jest z naszym ciałem.

Wysokie obcasy możesz ubierać tylko na specjalne okazje nie wyższe niż 4 cm.

Twoje nogi i całe ciało będą wdzięczne za twoje decyzje, jednocześnie zaoszczędzisz czasu i pieniędzy na chodzeniu po lekarzach i szukaniu pomocy.

 

Informacje zebrane z różnych źródeł dostępnych w Internecie About.com

Scroll to Top