Zrywy miokloniczne w refleksologii  twarzy

14 marca 2016

Każdy refleksolog wykonując zabieg na twarzy powinien zdawać sobie sprawę, że przychodzący do niego człowiek całkowicie oddaje się jego ręce, ufa mu. Ludzie zamykają oczy, znajdują się w stanie pomiędzy jawą a snem. To wielka odpowiedzialność. Odpowiedzialność nie za problemy zdrowotne ludzi, ale za ich bezpieczeństwo podczas zabiegu. Musimy być pewni siebie a zarazem delikatni. Musimy potrafić reagować na różne sygnały ciała, które pojawiają się podczas zabiegu. Zasypianie, spowolniony lub przyspieszony oddech, ale też płacz, śmiech, zrywy miokloniczne czy inne – jest ich wiele…

Pracuję od kilku zabiegów z panią lat 38, która cierpi na „nadwrażliwość jelit”. Po zjedzeniu posiłku dostaje skurczy, burczeń, bolesnych wzdęć a do tego ma biegunki na przemian z zaparciami. Skąd one się pojawiają? Pożywienie które spożywa mieści się w granicach tzw. zdrowej żywności.

Mówi się , że czyste jelita to czysty umysł. A tu? Umysł niespokojny, przepracowuje cały czas stresy dnia codziennego (ma bardzo stresującą pracę), dręczą panią wspomnienia – odczucia z przeszłości, które nie dają normalnie funkcjonować. Czy mieliście kiedyś uczucie motyli w brzuchu podczas zdenerwowania?

Nasz stan psychiczny wpływa na funkcjonowanie jelitowego systemu nerwowego. Kiedy jesteśmy zestresowani lub przygnębieni, słabnie naturalna bariera ochronna w ścianie jelita, która nie pozwala strawionym częściom i bakteriom przedostać się do wnętrza organizmu – uważa prof. Emeran Mayer, psychiatra i fizjolog z David Geffen School of Medicine, który bada związki pomiędzy psychiką a „drugim mózgiem”.mozg-jelita
Oczywiście istnieje zupełnie odwrotne zjawisko – najpierw stan jelita potem stan ducha, emocje. Osoby  które nadmiernie spożywają mięso, które gnije w jelitach stają się agresywni, sfrustrowani … Czasem trudno rozstrzygnąć co było pierwsze.

U mojej pani bolesne refleksy wątroby, śledziony. Stopy bolesne w wielu miejscach. Jelita, kręgosłup, miednica … Po zabiegu pojawia się gorycz w ustach i uczucie wychłodzenia. Po 3 zabiegach zanikł apetyt na słodkości, który jest oznaką słabości obiegu śledziony. Pojawiło się obfite pocenie.

Postanowiłyśmy wykonać zabieg refleksologii twarzy, dla „spokojności”, wyciszenia.

Zaraz na początku pacjentka zapadła w stan głębokiego relaksu, ale charakterystyczne były u niej częste zrywy miokloniczne różnych części ciała. Zrywy miokloniczne pojawiają się w momencie gdy ciało wprowadzone jest w stan relaksu, a mózg cały czas czuwa. Aby sprawdzić, czy mięśnie są wciąż aktywne, wysyłane są do nich silne impulsy elektryczne. Jeśli nie są aktywne, dochodzi do silnych skurczy, który mogą objawiać się „szarpnięciami ”różnych części ciała.

Teorii dotyczących źródła tego zjawiska jest wiele. Wszyscy uczeni oczywiście rozpatrują zjawisko  jako przysenne – a w taki właśnie stan wprowadzamy pacjenta refleksologii twarzy. Analizując przypadki występowania zrywów mioklonicznych podczas zabiegów refleksologii twarzy, można ogólnie zauważyć prawidłowość  pojawiania się zjawiska z dużą częstotliwością u osób silnie zestresowanych lub przemęczonych.

Nie jest to objaw choroby – a przeciążenia. Sposób jakby odreagowania ciała.

Wnioski:
Jako refleksolodzy musimy spokojnie przeprowadzić pacjenta przez zabieg. Wiedzieć w jaki sposób może zareagować jego ciało podczas zabiegu, a gdy pojawi się nowa, niespodziewana reakcja – ze spokojem reagować, bo to  my kierujemy tym zabiegiem.

Miejmy wzgląd na fakt o wzajemnym wpływie stanu naszych jelit ze stanem  umysłu, mózgu. Ta reguła zawarta jest w zasadzie podobieństwa kształtów autorstwa Hanny Marquardt.

Dbajmy i chrońmy swoich pacjentów – oni nam zaufali. Nie bierzmy jednak odpowiedzialności za ich choroby – absolutnie nie są nasze. Szukajmy zdrowia… Kto szuka ten znajdzie.

Monika Sylwestrowicz
Dyplomowany Refleksolog

© 2018 Refleksologia.com