Refleksologia w praktyce

Miejsca odpowiadające.

Ciekawe i pomocnicze w refleksologii są tzw. miejsca odpowiadające, które pozwalają odnaleźć odpowiednik jednego organu położony w innym miejscu, np.: prawa i lewa ręka odpowiada prawej i lewej nodze.

miejsca-1Graficzną formę tego zagadnienia ukazuje poniższy rysunek. Zwróćmy uwagę na kierunek otwartej dłoni do przodu (ku górze). Takie położenie powoduje że ręka zgina się w kierunku odwrotnym do nogi. Zauważymy więc ich anatomiczne powiązanie:
– dłoń ręki odpowiada podeszwie stopy,
– przedramię odpowiada podudziu,
– kość przedramienia odpowiada kości podudzia,
– łokieć odpowiada kolanu,
– część przednia łokcia odpowiada części przedniej kolana,
– część przednia ramienia odpowiada tylnej części uda,
– tylna część przedramienia odpowiada przedniej części uda.

Pamiętajmy także o odpowiedniku kciuka do dużego palca stopy i ma on położenie przeciwstawne do dużego palca stopy. Ponieważ widzimy anatomiczne pokrewieństwa w poszczególnych rejonach ciała – nazwijmy je miejscami odpowiadającymi. Na przykład bardzo łatwo znaleźlibyśmy podobieństwo pomiędzy kostką nogi a przegubem ręki, gdybyśmy jak inne czworonogi poruszali się na czterech łapach, wtedy byśmy wyraźnie zobaczyli zależność w poruszaniu się kostki nogi i przegubu ręki w czasie ruchu.

Posłużmy się teraz praktycznym przykładem.
Wskutek złego stąpnięcia skręciliśmy nogę w kostce. Wiadomo, że miejsce to wkrótce spuchnie i będzie bardzo bolało, jeżeli nie zastosujemy odpowiedniej przeciw akcji.

Oczywiście kostka jest zbyt boląca by ją dotykać i pracować na niej dla uzyskania ulgi w bolesnym miejscu, więc podejmujemy pracę na odpowiadającym przegubie ręki, ponieważ wiemy, że jest on anatomicznym odpowiednikiem kostki. Raz jeszcze powtarzamy anatomiczną zależność miejsc odpowiadających , które mogą być uciskane w razie nie możności pracy w miejscach obolałych lub chorych i ma to zastosowanie do wszystkich miejsc odpowiadających w organizmie.

miejsca-2Stosujemy zasadę: myśląc o kostce wyobraźmy sobie przegub, kiedy myślimy o łokciu wyobraźmy sobie kolano itd.

Pamiętaj, gdy nie można pracować bezpośrednio na miejscu bolącym np. noga , można odnaleźć to miejsce na ręce.

Kiedy mamy do czynienia z poważnym uszkodzeniem, złamaniem – pierwszą czynnością jest wizyta u lekarza, po złożeniu złamania należy odnaleźć bolące miejsce na ręce , pracować na nim . Powoduje to natychmiastowe wyrównanie krążenia w miejscu dolegliwości , a w efekcie będzie działać kojąco na uraz.

Refleksologia skupia się na stopach, ponieważ są one najbardziej uczulone na dotyk. Są najbardziej osłanianą i zabezpieczaną częścią naszego ciała.

Miejsca pomocnicze w refleksologii są dodatkowymi miejscami pomagającymi w pracy refleksologa.

Potęgują one działanie przesyłane do odpowiednich rejonów (np. ból głowy). Oddziaływanie, pracę na tę dolegliwość należałoby rozpocząć od dużego palucha stopy reprezentującego głowę. Pomoc w tym przypadku uzyskujemy pracując na kręgach szyjnych i refleksach kości krzyżowej i ogonowej. Ból głowy jest najczęściej informacją, że coś niedobrego dzieje się w naszym ciele, organizmie, ustroju.

Rejony pomocnicze wykorzystywane są systematycznie, bo praca na nich powoduje przesyłanie wzmocnionych impulsów do rejonu dolegliwości, natychmiast niweluje napięcie i bóle.

Rozróżniamy też refleksy, które mają bezpośrednie oddziaływanie na ból w miejscach zaatakowanych. Wykorzystujemy je do pracy, aby uzyskać zdecydowane efekty. Jest to przesyłanie „pomocy” do miejsc zaatakowanych bólem, chorobą.

Przykład z przed kilku dni.
Kobieta lat ok. 60 złamała rękę bez przemieszczenia kości tuż powyżej nadgarstka. Na 6 tygodni założono gips. Medycznie ręka zrosła się bez zastrzeżeń. Tydzień po zdjęciu gipsu cała ręka opuchnięta, palce sztywne, obroty ręką w nadgarstku zupełnie nie możliwe. Skierowanie na fizjoterapię, lekarz określił 10-15 zabiegów, czas powrotu do zdrowia tej ręki około 3-ch miesięcy, fizjoterapeuta określił około dwa miesiące pracy.

Nie dotykając chorej ręki rozpoczęłam „chodzenie” kciuka wokół kostki tej samej strony ciała, nie trudne do odszukania, całe duże powierzchnie robią się zaczerwienione, gorące, oczywiście ból w nodze odpowiadającej istnieje. Znajdują się powyżej kostki, poniżej kostki, po obu bokach stopy, na jej wierzchu, tuż poniżej palców.

W ciągu 10-15 minut pracy na tej nodze, na wierzchu złamanej dłoni pojawiły się kostki palców. Opuchlizna zginęła szybko. Pani obróciła nadgarstkiem wskazując tylko tu i tam zablokowanie obrotu. Łatwe do zlikwidowania.

Wykonałam zabieg na stopach w całości. Lewa noga miała również bolące refleksy odpowiadające za ból w stopie prawej. Wstała z fotela, nieświadomie podpierając się obu rękami o jego poręcz – po prostu zapomniała, że ręka była godzinę temu nie sprawna do podparcia.

Nie spodziewałam się takiego efektu, to niesamowite dla mnie, jutro będę mogła się sama obsłużyć w codziennych obowiązkach i w pracy po 7 tygodniach po złamaniu…

Czytelniku, korzystaj z pracy własnego CIAŁA UMYSŁU I DUCHA, to CUD naszej NATURY.

REFLEKSOLOGIA wspiera tę pracę w prosty i niesamowity sposób.

Wanda Bratko
Luty 2012
Scroll to Top