Drętwy policzek

25 lipca 2011

Często jest tak, że coś nam dokucza długie miesiące, przyzwyczajamy się do tego, uważamy, że tak musi być, bo specjalista określił ten problem uszkodzeniem nerwu…

Bez lekarzy, doktorów medycyny, specjalistów nie mielibyśmy wielokrotnie szans, aby przetrwać ciężkie chwile naszego życia, cierpienia. Musimy jednak pamiętać, że każde ciało człowieka ma w sobie jakieś wciąż nieokreślone, ukryte naukowo siły dobrego zdrowia.

W refleksologii pracuje się na stopach, a w pracy ciała następuje prawie natychmiastowa ulga.

Przypadek, który opiszę zatyka dech w piersiach trzem osobom, które przyszły na zabieg refleksologii, czytają cykliczne artykuły o pracy refleksologii w gazecie. Mnie samej również przez głowę przebiega myśl: czy potrafię uruchomić pracę ciała gdy bóle często powtarzają się kilkamiesięcy, lat?

Widzę przed sobą stopy, dla wielu z nas niczym nie różniące się, dla mnie opowiadają one swoje historie zdrowia, życia, a praca na nich jest odkrywaniem tajemnic, które pielęgnują bóle. Wciąż się uczę i wiem, że nic nie wiem…

Dwa lata temu na warsztatach Hanne Marguardt z Niemiec w Abbosford – Brytyjska Columbia, Canada przyglądałam się jak szybko Hanne zlikwidowała roczny szczękościsk poprzez pracę na trzech palcach stopy. Było to NIESAMOWITE!

Dzisiaj przyszedł czas na mnie – nadarzyła się okazja sprawdzenia samej siebie. Zresztą w ten sposób uczę się każdego dnia mądrego życia. Każdy dzień praktyki w zawodzie refleksologa odkrywa coś nowego, nieprawdopodobnego, niesamowitego do czego zdolne jest ciało człowieka.

Ta praca na stopach uczy każdego refleksologa pokory. Nie może nic nikomu obiecać, że „naprawi”, że potrafi , bo refleksolog jest tylko fizycznym „wyrobnikiem” na stopach znającym dobrze techniki pracy w poszczególnych ich rejonach, z anatomii i fizjologii człowieka wie co z czym współpracuje, co za co odpowiada, jak nawzajem uzupełnia się w pracy ciała. CIAŁO CZŁOWIEKA SAMO REGULUJE CAŁOKSZTAŁT SWOJEJ PRACY

Pan, który przyszedł na zabieg nie przyszedl z problemem drętwego policzka. Jego problem to rwa kulszowa, ból kolana zaznaczam tej samej strony ciała. Prowadząc pierwszy konsultacyjny zabieg na stopach wsłuchuję się na co skarży się pacjent. Nie jest to jednak moim celem pracy. Stopy w czasie pracy nie powinne mieć żadnego bólu. Jeżeli chodzenie kciuka i palców refleksologa trafia na bolące, wrażliwe powierzchnie jest to informacja, że trzeba je drobniej i zdecydowanie dokładniej przepracować we wszystkich kierunkach. W tym miejscu ból ustąpi, zrobi się ciepło i zmieni się kolor naskórka.

Prowadzę również inną formę pracy, jak ktoś mówi o dolegliwościach, bólach automatycznie moje kciuki zaczynają chodzenie po rejonach refleksów stopy odpowiadających za te bóle.

Każdy przypadek pracy jest taki sam, ale każde ciało człowieka nosi w sobie swoje własne siły dobrego zdrowia w rozwijających sie powoli procesach niedomagań. Sztuką jest tylko połączyć tę pracę w jedno szlachetne zestrojenie wszystkich gruczołów, organów i części ciała.

Po technikach relaksu stopy, rozpoczęłam pracę na paluchu, pan podskoczył z bólu. Zapytałam co dokucza mu prawym policzku, twarzy, zębach, dziąsłach…

Teraz dowiedziałam się o dwa lata temu usuniętym zębie mądrości. Po zabiegu prawa strona całej szczęki była drętwa już dwa tygodnie. Ponowna wizyta i orzeczenie lekarza dentysty: uszkodzony nerw, niestety nic nie może zmienić. Zabieg był skomplikowany.

Pan nie może jeść po tej stronie, nieświadomie gryzie policzek, wargę ust. Przyzwyczaiłem się do tego – mówi.

Praca moja trwa może 4-5 minut w całości, muszę sprowadzić zdecydowany ból do palców, aby uwolnić drętwotę szczęki. Powierzchnia musi się zaczerwienić, zrobić gorąca. Drobniuteńkie, misterne chodzenie kciuka musi przynieść efekty, na które czekam z niecierpliwością.

Po rozpracowaniu palucha przeszłam na pozostałe palce. Dwa z nich 4-5 wrażliwe, ale mniej bolesne. Na przeciwnej stopie ból palucha nieco mniejszy. Dwa palce 4-5 nie miały żadnej wrażliwości.

Prowadząc cały zabieg bez problemu zlikwidowałam bóle kolana i rwy kulszowej. Po drodze wykonywania zabiegu określiliśmy współnie co jeszcze nie funkcjonuje prawidłowo w pracy ciała.

Pan nieco podekscytowany powiedział: dwa lata wybierałem się na zabieg do pani, szkoda, że dopiero teraz trafiłem.

Jestem pewna, że każdy kto nauczył się prawidłowej pracy na stopach, a refleksologia stała się dla niego przyjacielem pracy osiąga te same sukcesy. Bez systematycznego uzupełnienia podstawowego wykształcenia nie jesteśmy w stanie nadążyć za mądrością refleksologii, a raczej powiedziałabym za mądrością pracy ciała człowieka.

stopy-072011Użądlenia przez owady:
W ubiegłym roku pisałam o użądleniach przez owady. Tym razem załączam jedynie rysunek stóp z zaznaczonymi punktami, które trzeba starannie natychmiast po ukąszeniu rozpracować na stopach. Są one już w momencie ukąszenia bardzo bolesne.

 

Mgr Wanda Bratko
Nauczyciel zawodu z 20-to letnią praktyką na stopach
Czerwiec 2011

© 2018 Refleksologia.com