Przypadek życia…

Młoda 24 letnia kobieta od 18 miesięcy nie może swobodnie siedzieć. Siada na jednym albo na drugim pośladku. Jest studentką uniwersytetu i siedzenie na wykładach, zajęciach jest dla niej koszmarem. Jeszcze gorszy koszmar budzi ją nocą w czasie snu. Ból mięsni w dolnej części ciała rozlewa się na pośladki, boki i podbrzusze. Z trudnością obraca się na boki. Wizyty od lekarza do lekarza bez efektów. Tabletki przeciw-bólowe nie pracują. Kolejny lekarz zlitował się nad dziewczyną i skierował na zdjęcie tomografii.

Orzeczenie lekarskie: Pęknięcie pierścienia włóknistego w linii pośrodkowej od strony trzonu S1.
Dziecko naszych przyjaciół. Co mówią stopy w czasie pierwszego zabiegu:
Pierwsze spojrzenie to całe jej pięty mają zdecydowanie za dużą powierzchnię. Są opuchnięte, zalane stwardniałą galaretowatą masą. Pierwsze delikatne chodzenie kciukiem i palcami po ich powierzchniach, wykorzystując własną intuicję refleksologa zadaję pytania:

 • Czy miesiączki są bolesne? Tak, bardzo bolesne i nie regularne.
 • Czy jest ból w biodrach? Tak bolą biodra i nogi są ciężkie w chodzeniu.
 • Czy są problemy w pracy pęcherza moczowego? Tak, częste jego zapalenia,
  pieczenie, dużo piję … nic nie pomaga.
 • Czy są zaparcia? Tak, zaparcia częste, może nawet ciągle, ale są też
  nieoczekiwane biegunki.
 • Jak nocny odpoczynek, sen? Jestem zmęczona, ból jest silniejszy od snu, nie
  mam energii do życia, noce są okropne – boli, chyba już wszystko.
 • Jak są bóle w dole kręgosłupa? Mogę chodzić bez problemu, ale siedzieć
  w pozycji prostej kręgosłupa, w żadnym wypadku.

Zimne, nawet lodowate, wilgotne stopy i ręce. Nogi od kostek do kolan są zbyt niekształtne – opuchnięte jej zdaniem w stosunku do postury. Teraz dowiaduję się, że w ciągu 14 miesięcy straciła 40 kg swojej wagi. Bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne pod okiem trenera, gdy opowiada, moim zdaniem zdecydowanie za dużo.

Biorąc pod uwagę jej powyższe wypowiedzi powinna w jednym pokoju spotkać lekarzy: ginekologa, urologa, gastrologa, specjalistę od kręgosłupa, endokrynologa – rozmawiać o całości jej pracy ciała i czekać na ich wsparcie, pomoc. Czy jest to możliwe? Raczej nie.

W swej praktyce często spotkałam się z wieloma przypadkami, gdzie szybka utrata wagi programem odchudzania zdecydowanie negatywnie wpływa na inne procesy wnętrza pracy ciała. Najważniejsze teraz jest przeprowadzenie zabiegu tak, aby najbliższa noc była dobrym wypoczynkiem, chociaż częściową już regeneracją pracy ciała. W każdym przypadku przy dobrze i starannie wykonanym zabiegu na stopach następuje ulga po przespanej nocy.

Dla tej młodej kobiety to pierwszy w życiu zabieg refleksologii na stopach. Oczywiście wyjaśniam, czym jest refleksologia, co robi, czego nie robi. Przez lata praktykuję refleksologię terapeutyczną, która usprawnia zdecydowanie pracę ciała, likwiduje bóle, usprawnia pracę krwiobiegu, wycisza pracę układu nerwowego, balansuje wszystkie jego funkcje. Nie ukrywam i tym razem, że praca na stopach będzie bolała, ale tylko w momencie, gdy będę przechodziła przez strefy refleksów w stopach dotyczących nie domagań ciała.
Oj… bolało! Całe stopy sztywne zalane galaretowatą stwardniałą masą tuż pod naskórkiem. Na koniec staranny masaż i 10-minutowy odpoczynek na fotelu.

Drugi zabieg na stopach dwa dni później, opowiada pani:

 • miesiączka przyszła zupełnie bezbolesna dzień po zabiegu, to niesamowite!
 • dwie kolejne noce przespane spokojnie, pozostały tylko delikatne bóle w okolicach miednicy,
 • nie ma bólu w biodrach,
 • wypróżnienie jest zadziwiająco dobre, tylko jeden raz, a jest mi dużo lepiej.

W czasie tego zabiegu bólu w stopach zdecydowanie mniej. Obie pięty mniejsze w swoich rozmiarach. Co chwila dłonie robią się wilgotne. Od czasu do czasu jej ciało oblewa pot. Za chwilę przykrywa się kocem, bo ma dreszcze.
Dzień później w rozmowie telefonicznej: siedzi się zdecydowanie lepiej, w całym ciele jest lżej i inaczej, jest to dla mnie zaskakujące – mówi. Za dwa dni wizyta u lekarza specjalisty z wynikiem diagnozy. Po wizycie u lekarza specjalisty: przepuklina kręgosłupa.

Teraz świadoma musi być, że nie wolno dźwigać, ćwiczenia tylko ograniczone, zero fitness, żadnych masaży i wiele więcej zakazów codziennego życia. Zabiegi refleksologii na stopach we wszystkich przypadkach robią dobrą robotę dla ciała.

Pięć dni po poprzednim zabiegu – zbyt długa przerwa. Na zabieg przyszła z silnym bólem takim jak przed zabiegami. Drugą noc nie ma snu. Wszystko boli jak poprzednio. Oczywiście natychmiast ból pęcherza moczowego. Sprzątałam mieszkanie, dźwigałam zakupy. Dodam, że chłodno na dworze wieczorami i ubranie się ciepło dla pęcherza jest ważne.

W pierwszej kolejności rozpracowałam obie pięty. Dużo galaretowatej masy pod pracą palców, refleksy w stopach bardzo bolące. Już w ciągu pierwszych 10 minut poprosiłam, aby poruszała dołem kręgosłupa, czuła kość ogonową, która bolała zdecydowanie.
Było już po bólu. Buzia uśmiechnęła się.  Ponownie pokazałam młodej dziewczynie, że jej ciało potrafi walczyć ze swoimi nie domaganiami, potrafi żyć bez bólu. Trzeba mu pomóc, każdego dnia wykonywać zadanie domowe na stopach, a dwa razy w tygodniu systematyczne zabiegi przez profesjonalnego refleksologia.
Następnego dnia telefon: w nocy było lepiej, teraz czuję, że delikatnie pobolewa. Nie boli pęcherz moczowy.
Zapytałam czy po obudzeniu się rano zrobiła zadanie domowe – odpowiedziała: nie, będziemy robić wieczorem. Wyjaśniłam, że jej zdrowie jest jej własnością, trzeba o nie dbać, aby utrzymać trwale, nie będziemy a będę…
Nauczyliśmy się być wygodni, nie zawsze chcemy brać udział w pielęgnowaniu dobrego zdrowia.

Z doświadczenia w pracy z refleksologią ten proces powrotu do dobrego zdrowia wymaga około 5-6 miesięcy systematycznej pracy. Lekarz specjalista powiedział, że nigdy nie uzyska pełnej sprawności pracy ciała. Uważam, że siła naszego życia, pracy ciała, umysłu i ducha jest znacznie wyższa niżeli jakiekolwiek opinie, nawet specjalistów.
Wyjeżdżam z kraju, zabiegi będzie wykonywał inny refleksolog, a może ktoś z domowników nauczy się tej szlachetnej pracy dla schorowanego ciała?

Najważniejsze pytanie: Czy młoda kobieta zabierze się solidnie za pracę na swoich stopach to co wskazałam jako zadanie domowe? Czy jest zdecydowana obciąć swoje długie paznokcie dla tej pracy?

Wanda Bratko
Listopad 2010

Scroll to Top