Dzieci – refleksologia terapeutyczna – cz2

Refleksolog pracujący na stópkach dziecka nie powinien poświęcać uwagi na zabawianie dziecka. Nie jest w stanie skupić się na mądrości pracy na tych stopach.

Na swoje dłonie refleksolog nakłada  nie wielką ilość dobrego olejku do masażu, (mam na myśli maleństwo 6 miesięcy) przysiada się do rodzica, bierze  w swoje ciepłe ręce stopki dziecka delikatnie je dotykając, obejmując, masując, aż do kolan, aby wyczuć różnice temperatur. Oczywiście, nie zawsze, nie w każdym przypadku ona będzie istniała. Jestem pewna, że będzie zróżnicowana prawej i lewej nóżki dziecka.

Ten olejek jest niezbędny, aby nie było ostrego tarcia dłoni refleksologa na delikatnej skórze dziecka. Tutaj powinien zwrócić uwagę na temperaturę stópek, popatrzeć na zarysowane bruzdy na stopach, czy jakiekolwiek inne praktyczne spojrzenia z doświadczenia pracy w zawodzie.
Stopki dziecka są w trakcie kształtowania się tak samo jak wszystko we wnętrzu pracy jego ciała.

dziecko1Proszę nie próbuj czytać mowy stóp u malutkich dzieci.

Stopki niemowlaka – wymagają dużego skupienia, aby chodzenie palca wskazującego lub kciuka refleksologa były bardzo drobniutkie stabilne i starannie usytuowane w zonach – liniach pionowych od pięty do podstawy paluszków – to nasze refleksy oczy-uszy.  Spód stopy to refleksy wnętrza ciała dziecka – delikatnie, ale stabilnie.

Po wierzchniej stronie stopy tworzymy naszą sztukę pracy. Nie poszukujemy mapy stóp, nie określamy żadnych ich refleksów. Paluszki stopek maluteńkie, delikatne jak  i cała stopa. Pracujemy staranie na wierzchu stopy, po jej bokach, wszędzie…

Naszą delikatność dla tej pracy musimy wprowadzić jako szlachetność dotyku.
Dzieci uwielbiają tę pracę. Może też zdarzyć się, że zabieg w całości nie wyjdzie ze względu na zachowanie się dziecka, nie zrażaj się, przy kolejnych będzie zdecydowanie lżej je wykonać.
Ważne jest wyczucie temperatury stopek dziecka, co wspomniałam powyżej.

Nie wykonuj zabiegu na stopkach naprzemiennie, prawa – lewa. Starannie rozpracuj  prawą, zrób jej masaż balansujący całość tej pracy do kolan. Paluszki dziecka delikatnie „wałkuj” w swoich palcach, a refleks przysadki mózgowej tylko „pompuj” – przyciskając delikatnie zdecydowaną większą powierzchnię niżeli sam refleks. Wykonaj to na wszystkich paluszkach – DELIKATNIE!

Rozpracowana stopka będzie już wewnętrznie gorąca – to jest właśnie ciekawe zjawisko u dzieci, a które nie zawsze łatwe jest do osiągnięcia u dzieci starszych 10 lat i wyżej, a dalej wieku dojrzewania, czy u ludzi dorosłych. Rodzic trzymający dziecko przed zabiegiem powinien swoim dotykiem też wyczuć temperaturę stopek dziecka, aby po zabiegu odczuć zmianę stópek.

Każde dziecko i każdy jego wiek dla pracy na stopach wymaga absolutnie wewnętrznego spokoju refleksologa. Jeżeli refleksolog jest lub był chwilę temu zdenerwowany, każde dziecko będzie negatywnie odbierało te emocje. Jego ciało i umysł nie wyciszy się wewnętrznie, następnym razem może nie dać swoich stópek do pracy.

Zdenerwowany rodzic  nie powinien wykonywać żadnej pracy na stopkach dziecka. Te negatywne wibracje rodzic przekazuje maleństwu. Dzieci mają w sobie „coś”, instynkt jaki my dorośli zatraciliśmy, i nie umiemy do końca odczytać, zrozumieć. Ten naturalny instynkt mówi o odnalezieniu procesu samouzdrawiania dla czegokolwiek co jest potrzebne we wnętrzu pracy malutkiego ciała.

Zawsze w procesach pracy refleksologii na stopach dzieci następują pozytywne przemiany. W czasie swojego chodzenia kciukiem natrafisz zawsze na wrażliwe refleksy, ale przecież szybko przechodzisz dalej. Nie przetrzymuj tych refleksów. Dzieci wiedzą co jest ich naturą drogi zdrowienia. Łatwo nauczą się  i przyswoją procesy pracy refleksologii.

Pamiętaj każda praca na stopkach dziecka ma być delikatna do czasu, kiedy zaczną same uwielbiać ten dotyk refleksologa, ja sama pracuję z zupełną swobodą pracy kciuka i palców jak u dzieci starszych nawet do 10 lat.

Zabiegi wykonujemy również na malutkich, drobniutkich stopkach i rączkach dzieci.
Jeżeli pod pracą swoich palców wyczujesz wrażliwe powierzchnie refleksów bądź delikatny, ale staraj się je pobudzić do pracy. Dziecko zareaguje na ten dotyk. Obserwuj cały czas buzię dziecka, jego oczy.

Bardzo często jak tylko zaczniesz pracę na stópkach płaczącego dziecka, przestaje płakać. Płaczącemu dziecku często wystarczy delikatnie popracować – okrężnymi ruchami na spodzie stopy, reakcja jest natychmiastowa.

Pamiętam doskonale przypadek płaczu dwu miesięcznego dziecka u sąsiadów – młoda mama mówi:  już długie godziny płacze, a zamówiona wizyta u lekarza jest za 6 godzin – wieczorem. Mama trzymała maleństwo na sobie , stałyśmy w korytarzu, wzięłam gołe stópki w swoje palce jednocześnie prawą i lewą, mama nawet nie dostrzegła, że pracowałam małymi ruchami okrężnymi na stopkach tylko dotykiem. Dziecko usnęło dobrym snem bardzo szybko. Lekarz przyjechał, dziecko spało spokojnie. Powiedział tylko: to kolka jelitowa…

Badania naukowe wykazały, że dzieci wcześniej urodzone powinny być dotykane jak najczęściej. Moim zdaniem nie potrzebne do tego są badania naukowe – każda matka to czuje w sobie.

Wszystkie MAMUSIE dzieci z kolką jelitową powinny poznać proste techniki refleksologii, a na pewno oboje będą spać i wypoczywać lepiej. Poprzez dotyk stópek dziecka, pracę refleksologii maleństwo i rodzic czują się zdecydowanie bezpieczniej.

Ta dokładna i delikatna praca na stópkach i dłoniach dziecka będzie wpływała pozytywnie na wyrównanie procesów pracy jelit – procesy trawienia oraz ich oczyszczanie się.

Refleksologia w swojej dokładności na stopkach dziecka jest całościową  pracą usprawnienia funkcji wszystkich organów i gruczołów wewnętrznego  wydzielania, dla sprawnej pracy krwiobiegu  i uregulowania procesów przepływu energii. Kiedykolwiek dziecko zaczyna chorować najważniejszą sprawą jest uruchomienie, a zarazem balansowanie pracy gruczołów wewnętrznego wydzielania.

Zaczynamy od delikatnej pracy na dużym paluchu stopy, albo kciuku dziecka – to refleks przysadki mózgowej. To refleks przysadki mózgowej zawsze odpowiada za temperaturę ciała, natomiast za stany zapalne w ciele, gruczoły nadnerczy – proszę, nie uciskaj je, są bardzo wrażliwe u dzieci, ale i u dorosłych. Twoja staranna praca balansuje doskonale pracę chemii ciała maleństwa i każdego dziecka bez względu na wiek.

Rodzic powinien nauczyć się, na bieżąco kontrolować temperaturę palców stopy – szczególnie paluch.

…cd wkrótce

Wanda Bratko

Scroll to Top