Układ krążenia i stres

29 kwiecień 2014

Im większy stres, tym szybciej bije serce.

Przed jakąkolwiek sytuacją wywołujacą stres, dochodzi do odpowiedzi ciała, zwanej reakcją walki i ucieczki. Jest ona przygotowaniem naszego organizmu na czekający go wysiłek fizyczny. Fizjologicznym objawem tej reakcji jest przyspieszenie akcji serca, do którego dochodzi zawsze bezpośrednio przed sytuacją wywołującą stres.

Jeżeli przyspieszenie tętna pozostaje w związku z wysiłkiem fizycznym, nasz organizm zareagował prawidłowo. Natomiast jeżeli wzrosła częstość uderzeń serca i do mięśni dociera więcej krwi, a nie jest to powodem zwiększonej aktywności fizycznej, STRES może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia.

Niekiedy nadciśnienie wywołane jest nieprawidłowym działaniem nerek lub gruczołu prostaty, problemy emocjonalne, mogą także dawać zwyżki ciśnienia krwi, a zatem budujemy sami w sobie sytuację stresu.

Spokojne życie bez napięć łagodzi ciśnienie i napięcia mięśni.

W REFLEKSOLOGII

Układ krążenia w pracy z refleksologią nie ma na stopach indywidualnej powierzchni refleksów. W problemach krążenia, krwiobiegu, ludzie często mają problemy z chodzeniem, oddychaniem i wiele więcej. Każde stopy opiszą swoje historie. Jeżeli jest orzeczenie „problemy krążenia”, w pracy refleksologa to już „wiązka” problemów pracy gruczołów, organów, nawet układów w całości części ciała.

Zabieg na stopach w doskonały sposób określi co jest rozregulowane lub niedomaga w pracy ciała. Nie można ciała człowieka traktować wyrywkowo. Techniki relaksu pozwolą zdecydowanie zmniejszyć wrażliwe refleksy stóp, jeżeli jest ich nadwarażliwość użyj olejku lawendy, melisy, pichtowy.

Refleksy klatki piersiowej i płuc zrelaksują, i usprawnią pracę krwiobiegu i puls pracy serca. Po rozpracowaniu tych refleksów zrób techniki głębokiego oddychania, nastąpi zdecydowane dotlenienie krwi. Unormalizuje się bicie serca.

Rozpracowane refleksy ramion i łopatki usprawniają obieg krwi dla serca.
Linia przepony rozluźnia napięcie mięśni okolicy klatki piersiowej.
Rozpracowane gruczoły nadnerczy uwalniają adrenalinę, która stymuluje bicie serca, wzmacnia tonację mięśnia serca.
Przysadka mózgowa reguluje pracę wszystkich gruczołów wewnętrznego wydzielania, które mają wpływ na bicie serca, ciśnienie krwi i oddychanie.
Refleksy mózgu pełnią ważną rolę w funkcjach serca.
Refleksy kręgosłupa – szczególnie piersiowe regulują impulsy nerwowe, pozostałe rozluźniają kręgosłup i usprawniają krwiobieg.
Nerki uwalniają wodę, płyny które mogą tworzyć ucisk na serce. Regulują poziom minerałów.
Jelito grube, szczególnie esica uwalnia gazy, które kreują ucisk na serce.

Powtórz kilkakrotnie technikę uciskania na splot słoneczny w połączeniu z głębokim oddychaniem.
Zwróć uwagę, że nie wspominam tutaj o refleksach biodra/kolana, a przecież biodra są odpowiednikiem dla ramion, uwolnienie ich z napięcia pozwala rozluźnić ramiona.

Gdy pracujesz na jednych gruczołach, niezbędna jest praca na wszystkich pozostałych. Z pewnością pamiętasz, że cały układ limfatyczny w pracy krwiobiegu spełnia też swoje obowiązki.

Największa ilość naczyń limfatycznych znajduje się w jamie brzusznej, tuż poniżej przepony i dlatego głębokie oddychanie pobudza również układ limfatyczny do pracy.
Przeciążony układ trawienia ma również olbrzymi wpływ na układ krążenia, a zatem i stres.
Nie kieruj się w pracy na stopach książkowo, raczej weź pod uwagę wszystkie informacje jakie przekazują stopy w czasie prowadzonego zabiegu.

Po starannie przeprowadzonym zabiegu, pozwól na dobry odpoczynek 10-15 minut, aby ciało człowieka uwolniło się od stresu i napięcia. Nie powinno się zdarzyć w naszej praktyce, aby z fotela terapeutycznego wstał ktoś, kto powie: przyszedłem z bólem i wychodzę z bólem…

 

Wanda Bratko
Styczeń 2014
© 2018 Refleksologia.com