Ciąża to fundament

21 stycznia 2020

Refleksologia może wspomóc każdego i na każdym etapie życia. Pomaga przezwyciężyć choroby, ale i utrzymać zdrowie. W zdecydowanej większości pomaga tym, którzy zdecydują się oddać stopy w ręce wykształconego refleksologa.

Ciąża to fundament przyszłości dziecka. Już wtedy ukształtują się podstawy zdrowia fizyczno-psychicznego i społecznego. Już w ciąży przyszła mama musi zadbać o zdrowie swojego dziecka. Po pierwsze ważne jest by zaszła w ciążę będąc zdrowa.

ciaza1Po drugie dobrze się odżywiać i dbać o swój stan emocjonalny i fizyczny i właśnie tu z pomocą przychodzi refleksologia, która wpływa na poprawny przebieg ciąży, porodu, oraz na optymalny rozwój płodu.

Zabiegi refleksologii wyciszają przyszłą mamę, zapobiegają jej stresowi i lękom, a co za tym idzie  rozwój dziecka odbywa się w spokoju i harmonii. Po porodzie dziecko jest bezbronne i nie zdaje sobie sprawy, że jest osobnym bytem. Uważa, że jest częścią mamy. Najchętniej przebywa blisko niej, czerpiąc przyjemność i budząc w sobie poczucie bezpieczeństwa poprzez ssanie piersi, czy po prostu bycie przytulanym i głaskanym.

Każdy kontakt fizyczny : głaskanie, delikatne poklepywanie, czy masowanie uczy maluszka kontaktu ze światem otaczającym go, kształtuje nastawienie do zewnętrznych bodźców. Świat będzie dla dziecka czymś budzącym pozytywne lub negatywne uczucia, ukształtuje mu postawę zaufania lub wycofania.

Włączenie refleksologii w życie dziecka już od pierwszych dni będzie miało tylko pozytywne skutki. Wytworzy się od razu silna więź matka dziecko, która będzie ciągle wzmacniana. Maleństwo będzie stymulowane do prawidłowego rozwoju: lepiej będzie spało, dobrze będą się rozwijały jelita.

Mama będzie mogła zapobiegać kolkom refluksowi czy gorączce. Ta możliwość da matce poczucie,  jak pomóc własnemu dziecku oraz, że jej dziecko jest szczęśliwe.

Trzeba podkreślić też fakt, że obok rozwoju fizycznego dzięki refleksologii dziecko rozwija się emocjonalnie. Mamy, które korzystają  z refleksologii często podkreślają, że dzieci zaczynają się szybciej uśmiechać, szybciej łapią kontakt wzrokowy są spokojniejsze. Widzą to same są w lepszej kondycji, nie obawiają się tak macierzyństwa i szybciej odnajdują przyjemność w byciu mamą. Oczywiście dla równowagi najlepiej  jest jeśli mama także może od razu korzystać z zabiegów, wtedy i ona dochodzi szybko do zdrowia po porodzie.

Ciało się lepiej regeneruje i oczyszcza . Można pobudzić laktację. Dobre samopoczucie i zdrowie mamy ma oczywisty pozytywny wpływ na dziecko. Dbając o siebie mama dba także o zdrowie i samopoczucie własnego dziecka. Uświadomienie sobie tego faktu jest bardzo ważne. Dbanie o swoje zdrowie nigdy nie jest samolubne, a w tym czasie to bezpośrednia przysługa dziecku.

Z własnego doświadczenia wiem, że robiąc zabiegi refleksologii mojemu dziecku od urodzenia widziałam ich efekty od razu. Po pierwsze dziecko świetnie się czuło, nie wiedziałam co to kolki lub nieprzespane noce. Na nic nie chorowało, ząbkowało bez bólu i leków. Miałam wrażenie, że moje dziecko ma beztroskie, spokojne dzieciństwo.

Z pomocą przyszła mi refleksologia, gdy okazało się, że mój synek ma zapchany kanalik łzowy. Nauczona doświadczeniem po starszym synu, że niestety kończy się to bardzo nieprzyjemnym zabiegiem w szpitalu (wtedy jeszcze nie znałam refleksologii). Młodszemu synkowi pomogłam bardzo szybko. Oczko zaczęło się pięknie oczyszczać.

Uważam, że zabiegi refleksologii dają bazę pod dobry rozwój intelektualny. Poprawia się koncentracja i pamięć. Stany przeziębieniowe, czy grypowe trwają o wiele krócej co nie naraża dzieci na przewlekłe branie leków (nie rzadko wyeliminowanie konieczności ich użycia) , oraz pozwala wrócić szybciej do eksplorowania otoczenia niż u dziecka nie wspomaganego refleksologią, które dłużej leży i choruje.

U dzieci starszych refleksologia pozwala na opanowanie emocji takich jak lęk, gniew czy smutek, żal, frustrację. Oczywiście jeśli zabiegi refleksologii zacznie się później u dziecka to też będzie miała pozytywny wpływ. Pozwoli na zniwelowanie braków, synchronizuje się praca wszystkich układów, wzmocni system nerwowy i immunologiczny. Dziecko wyciszy się i będzie potrafiło lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Nabierze poczucia własnej wartości, będzie łatwiej znosiło porażki. Refleksologia będzie niwelowała trudności w uczeniu się.

Refleksologia wesprze dziecko gdy:

 • Ma problemy z nauka i zapamiętywaniem,
 • Ma kłopoty z poczuciem własnej wartości,
 • Jest nadwrażliwe,
 • Ma nadmierne…,
 • Ma problemy z nadaktywnością,
 • Jąka się,
 • Ma kłopoty z emocjami i ich opanowaniem,
 • Ma autyzm,
 • Ma ADHD,
 • Sprawia kłopoty wychowawcze,
 • Jest niepełnosprawne intelektualnie.
 • I wiele innych.

Przypadki:

Dziewczynka lat 1,5
Dziecko ma oczopląs, bardzo wzmożone napięcie ciała, nie raczkuje, nie bierze zabawek w ręce (rączki mocno zaciśnięte). Dzięki refleksologii dziewczynka otworzyła dłonie, zaczęła wkładać paluszki do buzi, oraz zaczęła chwytać różne przedmioty. Oczopląs praktycznie zupełnie ustąpił. Dziecko zaczęło siadać i ustawia się do raczkowania.

Przypadek moich dwóch siostrzenic.
Pierwsza 15 lat. Miała bardzo złe wyniki tarczycy, czuła się źle, miała częste zawroty głowy. Narzekała na brak koncentracji i częste rozdrażnienie. Dzięki regularnym zabiegom wyniki tarczycy unormowały się do tego stopnia, że jej lekarka postanowiła o odstawieniu leków. Dziewczyna przestała miewać omdlenia i nauka nie sprawia jej problemów. Uregulował się również cykl.

Druga siostrzenica 9 lat. Gdy byłyśmy razem na wakacjach późno w nocy jej mama zawołała mnie do pokoju prosząc o pomoc. Dziewczynka dostała wysokiej gorączki, miała silne dreszcze, dygotała na cały ciele. Już w trakcie zabiegów gorączka spadła z 40,2 do 38,5 oC, ciało wyciszyło się, dziecko spokojnie zasnęło, mówiąc, że już wszystko jej przeszło. Rano nie było śladu po rozpoczynającej się w nocy chorobie.

Chłopak lat 8
Mama przyprowadziła go na zabiegi refleksologii ze względu na atopowe zapalenie skóry. Całe nogi chłopiec miał pokryte łuszczącą się skórą i ropniami. Leczenie sterydami od dwóch lat nie przynosiło żadnej poprawy. Już po pierwszym zabiegu mama poinformowała mnie, że skóra zaczyna się zmieniać. Wystarczyło pięć zabiegów by pod łuszcząca się skórą pojawiła się zdrowa. Efektami dodatkowymi był spokojny sen, poprawa pracy jelit i znaczna poprawa samopoczucia.

Marta Walczak
Refleksolog Dyplomowany –  nauczyciel zawodu
Warszawa , wrzesień 2019

© 2018 Refleksologia.com