XX Warsztaty Refleksologów w Warszawie

Kwietniowy weekend 25-26.2015r. przejdzie do historii jako czas XX Warsztatów dla Refleksologów w Polskim Instytucie Refleksologii.

Tematem warsztatów było: Zdrowie kobiety w etapach jej życia oraz kobiece procesy chorobowe, a praca refleksologa.

26 kwietnia jest ogłoszony Europejskim Dniem Refleksologa, więc bardziej idealnej daty nie można było sobie wymarzyć na rocznicowe spotkanie.
Z okazji 20 lat PIR, polscy refleksolodzy złożyli podziękowania na ręce Państwa Bratków – założycieli Polskiego Instytutu Refleksologii – dzięki którym on powstał wraz z całym zapleczem edukacyjno-badawczym. Były kwiaty, gratulacje, zdjęcia pamiątkowe, wszyscy uczestnicy otrzymali jubileuszowe upominki od małżonków-założycieli.

Mimo wielu wzruszeń z okazji jubileuszu poziom merytoryczny warsztatów był, jak zawsze na bardzo wysokim poziomie.Odbyło się wiele prelekcji (głównie nauczycieli PIR) podczas których, podzielili się oni swoimi wieloletnimi doświadczeniami w pracy. Przekrój wykładów był bardzo szeroki i interesujący.

Prelekcje rozpoczęła Teresa Terlecka – m.in. tłumaczka na język polski podręcznika Hanny Marquardt „Podręcznik refleksoterapii stóp”, która podzieliła się doświadczeniami w pracy z chorobami nowotworowymi oraz pokazała podczas części praktycznej warsztatów wiele technik relaksacyjnych wg Hanny Marquardt.

Elżbieta Bienias – wieloletnia nauczycielka z Łodzi, przypomniała nam o istnieniu meridianów oraz udzieliła wielu praktycznych wskazówek do pracy przy dolegliwościach kobiecych.

Urszula Mazurkiewicz – nauczycielka refleksologii twarzy opowiedziała o kodach uzdrawiania, macierzyństwie oraz doświadczeniach w pracy z udarami i wylewami – były to bardzo cenne wskazówki dla uczestników.

Anna Karpiuk – wzbogaciła nas o wiedzę z zakresu piękności i zadbała o nasze włosy, skórę i paznokcie oraz przekazała doświadczenia z okresu „burzy hormonów” u młodych dziewcząt.

Grażyna Wróbel – jedna z pierwszych nauczycielek w Instytucie, poprowadziła piękny wykład na temat menopauzy, opowiedziała jak radzić sobie z psychiką i ciałem.

Magdalena Bestrzyńska opowiedziała swoje doświadczenia w procesie porodu i wsparcia ciąży. Ponadto po uroczystej kolacji zaprezentowała sambę i pokazała jak w przyjemny sposób można wpłynąć na zawartość naszej miednicy.

Monika Sylwestrowicz opowiedziała jak wspomóc ciało podczas bolesnych miesiączek, w problemach z mięśniakami oraz wpływie stresu na procesy w ciele kobiety. Poprowadziła poranną gimnastykę z pierścieniami smovey dla uczestników.

Wykłady uzupełniała swoją ogromna wiedzą – nasza „matka” Wanda Budzanowska-Bratko, która jest swoistą skarbnicą nie tylko wiedzy ale przede wszystkim doświadczeń. To autorka dwu tomów „Praktycznej Refleksologii”, mentorka wielu z nas, redaktor merytoryczny licznych tłumaczeń branżowych, autorka niezliczonej ilości audycji z zakresu refleksologii w radio i telewizji w kraju i za granicą.

Pokazała nam wiele technik pracy w rozregulowanym ciele kobiety, które uczestnicy skrupulatnie zapisywali, zapamiętywali aby móc skorzystać z cennych wskazówek w swojej praktyce.

Warsztaty są miejscem wymiany doświadczeń, poznania nowych trendów w refleksologii, nowych technik i rozwiązań. To niezastąpione źródło wiedzy dla praktykującego refleksologa, której nigdzie indziej nie można zdobyć. Dlatego uczestnictwo w corocznych warsztatach jest możliwością nie tylko rozwoju swoich umiejętności i zdobywania bezcennej wiedzy ale miejscem poznawania wciąż to nowych osób, z którymi warto utrzymywać kontakt celem wymiany doświadczeń i informacji.
Ci z refloksologów, którzy się nie rozwijają, nie poszerzają swojej wiedzy, nie rozwijają mądrej praktyki, nie mają szans na spełnienie w zawodzie.

Moi drodzy Wando i Andrzeju jeszcze raz dziękuję i za tą możliwość ponad wszystko. Niech Polski Instytut Refleksologii rośnie w siłę. Myślę, że kolejne jubileusze będą odbywały się w coraz to większych aulach. Życzę nam wszystkim aby zapał w krzewieniu refleksologii Wandy Budzanowskiej -Bratko „udzielił się” nam wszystkim.

Apeluję do wszystkich refleksologów „z powołania”, wychowanków PIR, o integrację na rzecz Polskiego InstytutuRefleksologii.

Myślę, że Wanda i Andrzej Bratko zrobili bardzo dużo dla polskiej refleksologii, nie możemy pozwolić aby nadal pozostawali sami z naszą wspólna misją „krzewienia refleksologii w każdym domu”, aby sami nadal dźwigali ten ciężar.

Chętnych do wsparcia działalności Instytutu proszę o kontakt pod nr 793-197-979. Jest to niezależna inicjatywa refleksologów „z powołania”.
Proszę nauczycieli o pokierowanie grupą chętnych.

Monika Sylwestrowicz
Dyplomowany refleksolog
Scroll to Top