Sztywne ciało

Z takim problemem na zabieg refleksologii przychodzi mężczyzna lat 23.

Jest zmęczony, modne słowo „zestresowany”, jelita nie trawią, wzdęcia, męczy się przy chodzeniu, nie nadaje się do żadnych ćwiczeń fizycznych, zmęczenie poranne jest większe niżeli wieczorne po całym dniu pracy i nauki. Jego zdaniem największy problem to sztywność całego ciała.

Stopy opowiadają swoje historie pracy ciała.
Mokre i lodowate palce stóp, zimne refleksy klatki piersiowej, zdecydowanie nabrzmiałe refleksy całego układu trawiennego, a refleksy układu moczowego ukształtowały się w formę poduszek.

Stopy sztywne nadal po wykonania technik relaksu. Z pewnością dopiero po 2-3 zabiegach powiedzą prawdę. Jest to jego pierwsze spotkanie z refleksologią, przyszedł za namową rodziców. Informuję czym jest zabieg na stopach, co robi, czego nie wolno, czym jest ból w stopach, jakie ma połączenie z pracą ciała. Informuję o mikro i makro systemie, zależnościach w ich współpracy.

Młody mężczyzna boi się jedynie łaskotek w stopach. Informuję, że w sprawnej pracy refleksologia łaskotki nie istnieją.

Rozpoczynam zabieg, w czasie chodzenia kciuka i palców ból istnieje w każdej ich powierzchni. Zadziwiające są stwardnienia w refleksach bioder, ból i stwardnienia w całych piętach.

Wysoki mężczyzna, a wszystkie informacje mowy stóp są przyblokowane. Rozumiem, dlaczego czuje swoje ciało sztywne. W takim przypadku refleksolog podstawowym zabiegiem jest w stanie jedynie uwolnić całe ciało od napięcia. Dodatkowe wprowadzanie technik pracy nie ma tutaj większego sensu. 50 minut pracy na stopach – 15 minut wyłączenia się z rzeczywistości, głęboki relaks.

Mężczyzna wstaje z fotela, patrzy na swoją mamę i mówi: to jest nieprawdopodobnie ciekawa praca, moje ciało jest luźne. Biodra, kolana, nogi są lekkie.

Zadanie domowe do wykonania : jeżeli będzie solidny wobec samego siebie, praca refleksologia jest znacznie łatwiejsza w czasie kolejnego zabiegu, z lepszymi efektami.

Czy jest to rozwiązanie problemu? Z pewnością nie. Te stopy w czasie drugiego zabiegu 4 dni później opowiedzą swoje nowe historie życia.

Z doświadczenia w zawodzie te stopy potrzebują 5-6 systematycznych zabiegów. Młody organizm, szybko będzie balansował pracę ciała. Przy każdym zabiegu ubywa bólu w stopach, stają się bardziej elastyczne, luźne. Przybywa energii życia w ciele.

Drugi zabieg: młodzieniec jest zadowolony, wrócił na pływalnię już następnego dnia. Powiedział, ze zdziwieniem, że ciało nie zmarzło w wodzie – rozgrzało się w całości.

Samopoczucie jest lepsze, moim zdaniem , jest jeszcze dużo pracy. Wprowadzam w informacje funkcjonowania pracy układu trawiennego, oddechowego, trawiennego.

Refleksologia to nie tylko fizyczna praca na stopach.
To poszukiwanie dobrego zdrowia w pracy ciała, które zatraciło swój program. Dobrze wykształcony refleksolog wie co z czym współpracuje, jak się nawzajem uzupełnia w swej pracy, co za co odpowiada.

Mądrość refleksologii to umiejętność przetransportowania bólu, napięcia z ciała do stóp lub rąk.

Wanda Bratko

Scroll to Top