Krew to życie ciała

Dla doświadczonego refleksologa, któremu zależy na utrzymaniu równowagi zdrowotnej w ciele ludzkim układ krwionośny odgrywa niezmiernie ważną rolę. Refleksolog zdaje sobie sprawę, że refleksy układu krwionośnego to praca na całych stopach, do kostek, a nawet do kolana ale w poprzek mięśni. Wykonując tę pracę zapobiega jego zastojom, zatorom, a przez to dostarcza do najmniejszych komórek naszego ciała wartości odżywcze. Wiele problemów powstałych na skutek złego krążenia krwi może być skutecznie usuniętych przez pracę na refleksach stóp.

Właśnie powtarzające się stresy i napięcia potrafią zdecydowanie zaciskać jak opaska, pracę naszych mięśni wokół naczyń krwionośnych i odcinają prawidłowy dopływ krwi z tlenem i jego „żywnością” do miejsca przeznaczenia.

Jednym z podstawowych zadań refleksologii jest usprawnienie pracy krwiobiegu, praca na refleksach serca doskonale zapobiega jego problemom. Praca na całych stopach automatycznie usprawnia cały krwiobieg. Nie ma indywidualnych refleksów, lub ich wydzielonych powierzchni dla układu krwionośnego, tak jak ma się to dla poszczególnych organów lub gruczołów wewnętrznego wydzielania. Systematyczne ćwiczenia, prawidłowe żywienie, odpowiednia ilość płynów oraz zapobiegawcze zabiegi refleksologii na stopach pomagają w utrzymaniu sprawnej pracy serca, a zarazem spokojnej pracy krwiobiegu.

fot-20171003Ta praca refleksologii nieprawdopodobnie szybko wpływa na sprawny krwiobieg.

Dla przykładu: przed zabiegiem na stopach u osoby z wysokim ciśnieniem zmierz jego poziom aparatem. Wykonaj dokładny zabieg, powtarzając pracę na refleksach dotyczących nadciśnienia. Pamiętaj o starannym, co najmniej dwukrotnym rozpracowaniu wszystkich palców w stopach, tak aby zrobiły się gorące. Połącz pracę Metoda Ingham z pracą na palcach metodą Ingi Dougan oraz brazylijską pracą na palcach. Dokładnie pracuj na refleksach układu moczowego. Podaj do picia w czasie zabiegu 2 szklanki ciepłej wody, może być z miodem i cytryną, albo miodem i octem jabłkowym.

Po zabiegu – przykryj ciało i pozostaw w fotelu na 45 minut kompletnego relaksu. Teraz zmierz ponownie ciśnienie krwi. Przekonasz się sam jak nieprawdopodobną siłę życia ma ludzkie ciało. Natura sama poszukuje dobrego zdrowia. Nie ma innej terapii, która w tak szybki sposób zbalansuje procesy ciśnienia w pracy krwiobiegu

Oprócz pracy serca, arterii, żył również istotna rolę odgrywają pozostałe partie naszego ciała. Szczególnie wątroba, płuca, żyła zwrotna, arteria nerkowa – są częścią składową układu sercowo-naczyniowego. Olbrzymi negatywny wpływ na ciśnienie krwi ma słaba wydolność nerek, stres i napięcia – umiejscawiają się w refleksach przepony i splotu słonecznego, oraz zaburzona praca gruczołów wewnętrznego wydzielania: przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza.

Biorąc pod uwagę, że tarczyca jest dla kobiety trzecim jajnikiem musimy pracować na wszystkich refleksach gruczołów wewnętrznego wydzielania. Niekiedy przyczyną podwyższonego ciśnienia są przerosty sercowe i w konsekwencji wada pracy serca, potem są stwardnienia tętnicze w naczyniach krwionośnych niebezpieczne dla mózgu. Jedno niedomaganie pociąga za sobą następne.

Nadciśnienie może uszkodzić pracę nerek, a z tym zmniejsza się zdolność filtrowania substancji trujących z naszego ciała, szczególnie z krwi. Zaraz za tym idzie proces widzenia – osłabienie i zmęczenie wzroku. W refleksologii refleksy nerek i oczu znajdują się w tej samej strefie zonowej, dlatego praca na jednych i drugich refleksach ma olbrzymi wpływ na ich sprawność w wykonywanych obowiązkach.

 

Refleksologia jest pełnym siły antidotum na stres, bóle głowy, nadciśnienie, przeziębienia, bóle pleców i inne niedomagania, które blokują naszą codzienność. Ból to wołanie o pomoc naszego ciała do pracy naszego umysłu. „Rób coś ze mną – nie daję rady!”

Refleksologia potrzebuje czasu, pracy i cierpliwości – jej efekty są zawsze. Nie ma dyskryminacji, jest tylko kwestia ilości starannie przepracowanych zabiegów na stopach. Wspomniałam tutaj tylko o ciśnieniu krwi – jako o zaburzeniu w pracy układu sercowo-naczyniowego.

Czyż praca tego układu jest dla ludzkiego ciała indywidualnością? Wszystko w naszym ciele współpracuje ze sobą, nawzajem się uzupełnia.

 Wanda Bratko

Scroll to Top