Gdy kończyny wołają o pomoc

Urazy kończyn często zmuszają do porzucenia treningów, swobody chodzenia przez długi czas. Kontuzje powodowane są także niewłaściwą biomechaniką ciała. Mogą to być niewłaściwe buty, poruszanie się po złej powierzchni lub inne. Ból kończyn to nie tylko urazy, ale niedomagania pracy ciała w efekcie czego bóle lub inne dolegliwości odzywają się w kończynach. 

W większości nasze decyzje to wizyta u lekarza ortopedy, fizjoterapeuty lub specjalisty medycyny sportowej.

Przykłady…

Kolano biegacza    to częsty ból w zewnętrznej krawędzi stawu kolanowego lub tuż poniżej albo wewnątrz rzepki. Przyczyną mogą być zaburzenia osi kończyny, płaskostopie, przeciążenie.

Zapalenie powięzi podeszwowej stopy –  ból w podbiciu stopy lub w pięcie. Przyczyną może być ćwiczenie w nieodpowiednim obuwiu.

Zapalenie ścięgna Achillesa –  ból i uczucie sztywności w pięcie i kostce. Przyczyna: przepracowanie, nieprawidłowy styl biegania lub niewłaściwe obuwie.

Skręcona kostka    nagły ból, po chwili siniec i obrzęk. Naprawdę mocny ból może oznaczać uszkodzenie ścięgna lub wiązadła. Przyczyna : krzywe nastąpienie na coś podczas biegania, chodzenia po nierównych nawierzchniach.

Napięcia przyśrodkowej strony piszczeli    ból w dolnej, wewnętrznej części goleni i obrzęk, utrzymujące się przez kolejne doby. Przyczyna: nadmierne obciążenie organizmu, złe obuwie. Nie pozwól, aby ból uniemożliwił ci jakiekolwiek ruchy.

Nigdy nie zapominaj jak ważne jest słuchanie własnego ciała. Jeżeli ból nie przechodzi po spokojnym chodzeniu i kilku ćwiczeniach rozciągających zrezygnuj z dalszego wysiłku fizycznego. Odpoczynek jest niezbędny. To  proponują specjalistyczne podręczniki.

 Refleksologia jako nauka i praktyka dla nie domagań i bólów kończyn jest terapią nie zastąpioną przez jakiekolwiek inne terapie. Jest absolutnym nie poznanym dotychczas w naszym kraju cudem dla pracy ciała człowieka. Znając zasady jej pracy w ciągu kilku minut będziesz miał, widział, czuł jej efekty.

Cały szereg doświadczeń tej pracy na ludziach i jednocześnie samej sobie w niespodziewanych przypadkach mogą być wzorem godnym do naśladowania.

 Nie w każdym przypadku mamy możliwość wizyty u specjalisty.

Refleksolog NIGDY NIE DOTYKA MIEJSCA CHOREGO. Jeżeli  nie ma złamania dobrze wykształcony refleksolog rozpoczyna pracę na refleksach odpowiadających: prawa noga to prawa ręka, w miejscach dla siebie równoległych: lewa noga – prawa noga, szukamy też miejsc odpowiedzialnych w kończynach po przekątnej naszego ciała.

Nikt z nas nie wie gdzie w inne miejsce  ciało człowieka przesłało informacje o bólu dla jego rozpracowania, ulżenia w cierpieniu.

Każdy z nas powinien kontrolować zachowanie swojego ciała i samopoczucia. Jeżeli cokolwiek sprawia dyskomfort zastanów się gdzie jest tego przyczyna, szukaj lustrzanego odbicia tego samego dyskomfortu w przeciwnej stronie pracy kończyn, a nawet pracy swojego ciała. Będzie ono bolało dopiero pod pracą twoich palców.

Olbrzymi wpływ na sprawność kończyn dolnych ma kondycja mięśni brzucha, grzbietu i obręczy biodrowej. Ciało każdego z nas zbudowane jest nieco inaczej i różne jego ruchy są dla niego naturalne. Każdy uraz,  złamanie, zakwaszenie, zrosty pooperacyjne mają lustrzane odbicie w trzech pozostałych kończynach.

Pamiętać jednak musisz, że kończyny są jedną całością dla pracy ciała człowieka. W takich przypadkach weź pod uwagę, że nawet cierpienie w kończynach wymaga energii do wysiłku, by móc regenerować siły życia w całości.

Nie szukaj cudownego lekarstwa, ale korzystaj z tego co wzmocni twoją odporność w pracy całego ciała. W ten sposób nie doprowadzisz do „produkcji” zaburzeń chorobowych i nie domagań.

Odpoczynek jest bardzo ważnym czynnikiem każdego planu w poszukiwaniu dobrego zdrowia. Minimalizuje ryzyko przeciążenia organizmu. W przypadkach kontuzji jest to bardzo ważne. Pamiętaj również w takich przypadkach o pracy swoich organów, bo one biorą udział w każdej chwili poszukiwania dobrego zdrowia.

Jeżeli przepracujesz refleksy odpowiadające, bezpośrednie, równoległe – wykonanie całego zabiegu na stopach jest absolutnie konieczne.

Jeżeli przy jakichkolwiek urazach, zakwaszeniach czy innych problemach wystąpił stan zapalny, podwyższona temperatura tych powierzchni w kończynach, należy je schłodzić  – szukać równolegle na przeciwnej kończynie tej samej powierzchni, „przetransportować” jej temperaturę z chorego miejsca w zdrowe miejsce.

Ten proces w pracy ciała człowieka następuje w ciągu 3-4, może 5 minut – w chorym miejscu następuje już natychmiast usprawniona praca krwiobiegu, a więc gruczoły nadnercza produkują hormony odpowiedzialne za stan zapalny i z obiegiem krwi, pełną swoją odpowiedzialnością przesyłają je do miejsca chorego.

Bądź na wstępie tej pracy bardzo delikatny – są osoby, które mają małą tolerancję bólu. Zimne okłady na stany zapalne również zrobią „dobrą robotę”. 

Opuchlizny kończyn dolnych  mają znacznie głębsze podłoże niżeli urazy, zakwaszenia czy problemy pourazowe, w pracy refleksologia również. W tym przypadku niezbędne są systematyczne zabiegi refleksologii prowadzone systematycznie co najmniej 2 razy w tygodniu.

Praca na kończynach górnych – rękach powinna być zadaniem domowym dla osoby zainteresowanej. W każdych przypadkach – refleksolog powinien poinformować, że bez pracy domowej zabiegi na stopach będą mniej wartościowe.

Ważne jest wielokrotne powtarzanie technik relaksu na stopach w czasie  prowadzonego zabiegu, szczególnie obroty w kostkach i obroty wszystkich palców stopy.

 Cieśnie nadgarstka – szukaj tej odpowiedzialności w okolicach między kostkami stopy, wierzchniej jej strony, mądrze manipulując stopą opartą o ciebie. Zaprezentuję tę pracę na warsztatach.

Pamiętaj jednak, że problem cieśni nadgarstka, drętwiejących nocą palców  jest tylko efektem

bólu, dyskomfortu. Pracą chodzenia kciukiem po refleksach w stopach odnajdziesz miejsce odpowiadające za ból , może to być łokieć, ramię, albo kręgi szyjne. Rozpracuj starannie przeciwną stronę ciała w tych refleksach.

Praca refleksologii ma olbrzymią siłę pracy w każdym przypadku sprawności naszych kończyn.

 Zwrócić trzeba uwagę jak wiele naszych czynności w pracy na stopach jest powielanych w przypadkach różnych problemów pracy ciała lub nazw chorobowych.

Musimy nauczyć się jedynie poszukiwać lustrzanego odbicia ciała. Nauczyć się co z czym współpracuje, co za co odpowiada i jak nawzajem uzupełnia się w pracy ciała człowieka.

Wanda Bratko
wrzesień 2015

Scroll to Top