Podręcznik techniczny – autora D.C.Byers „Lepsze zdrowie z refleksologią stóp i rąk” został przetłumaczony przez Wandę i Andrzeja Bratko, teraz był podstawą do rozpoczęcia nauki refleksologii jakodziedziny nauki znanej w świecie a nie istniejącej w Polsce. W tym czasie w kraju nie było jeszcze żadnej, godnej uwagi pozycji na ten temat.
W międzyczasie Wanda otrzymała uprawnienia do nauki zawodu refleksologa, prezentowania refleksologii w mediach prasie, radio i TV dla polsko języcznej społeczności na całym świecie – od Pana D.C.Byers prezydenta International Instytut of Reflexology w USA na Florydzie. Był to zaszczyt, ale i ogromny obowiązek wobec refleksologii i polaków w kraju i za granicą.
Z uwagi na fakt stałego przebywania za granicą – siostra Wandy – Halina zarejestrowała Polskie Stowarzyszenie Refleksologów mające na celu skupić zainteresowanych nauką refleksologii jako zawodu. Wanda prowadząca wykłady i praktykę dwa razy w roku rozpoczęła swą życiową „misję”. Wspólnie z siostrą jeździły z miasta do miasta, gdziekolwiek były targi Medycyny Niekonwencjonalnej. „Wędrówki” z walizkami pełnymi podręczników i niewiadomą czy będzie ktoś zainteresowany czymś nowym w owym czasie – refleksologią jako praktyką i nauką ?.
Ziarnko po ziarnku – Wanda jednak pozostaje nieugięcie przekonana, że refleksologia musi w końcu zakiełkować. W tym samym roku w Radiu Polonia w Toronto rozpoczęła systematyczne pogadanki „Spotkania z Refleksologią” bardzo mocno krytykowane przez polskich homeopatów, lekarzy, herbologów i wszystkich „fachowców” dziedziny medycyny niekonwencjonalnej.
Zarejestrowaliśmy tutaj naszą działalność pod nazwą Polish – Canadian Reflexology Group, która dała początek nauki refleksologii dla polskich emigrantów w Kanadzie i USA. W języku angielskim istniało już kilka większych szkół refleksologii. W swoim gabinecie wykonywała już 6-8 zabiegów dziennie. Reklama metodą „z ust do ust”. Polaków na zabiegach jest niewielu. Nie znają jeszcze nauki refleksologii. Przeważają kanadyjczycy.