2012

Announcement Date: 29 lipiec 2012

To już 17 rok działalności Polskiego Instytutu Refleksologii w kraju dzięki zdeterminowanej decyzji Wandy na wprowadzenie terminu i terapii refleksologii na polski grunt.

Z jakimi problemami na początku się spotykała, tylko ona wie, ale zdecydowana postawa i dążenie do osiągnięcia celu spowodowała fakt aktualny polskiej refleksologi jako terapii i oficjalnego zawodu.

hanne2012-b hanne2012-aNa wiosnę odbył się II etap spotkania polskich refleksologów z Hanne Marquardt z Niemiec, zwaną matką niemieckiej refleksologii, przeszło 50 lat doświadczeń pracy na stopach człowieka. Z nieco innym spojrzeniem praktycznej refleksologii, podobieństwem kształtów stopa i ciało człowieka – polski refleksolog uzupełnia swoje podstawe mądrości do pracy w zawodzie. Jesienią uczestnicy naszych warsztatów mieli okazję zakupić wydany „na ciepło” podręcznik „Refleksoterapia stóp” podręcznik praktyczny przetłumaczony z języka niemieckiego na polski. Więc… Hanne Marquardt „zagościła” na stałe w naszym kraju Konsultantem tego podręcznika jest nasza koleżanka – nauczyciel zawodu PIR Teresa Terlecka, która zna doskonale zawód refleksologia, zatem nie jest to nikt przypadkowy, który nie zna tematu.

Warto zaufać madrościom Teresy i jej prawie 10-cio letniej pracy na stopach. W celu podnoszenia kwalifikacji naszych refleksologów w jesieni odbyły sie XV warsztaty dla zaawansowanych i spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestników. Warsztaty to nie tylko forma podnoszenia kwalifikacji, ale również możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń z własnej praktyki, a co najważniejsze wykonanie na sobie nawzajem zabiegów tak potrzebnych dla podtrzymaia własnej energii, zdrowia i zapału do dalszej pracy. Zakończenie warsztatów dla jednych, zaczyna być natychmiastowym poszukiwaniem tematu do następnego spotkania celem dalszego rozwoju refleksologii w kraju.

Coraz większa liczba zainteresowanych pracą na stopach „wchodzi” na naszą stronę internetową. Każdego dnia przychodzą listy, na które odpowiadamy w ciągu najbliższych godzin. Zdając sobie sprawę, z tego że ktoś pisząc oczekuje odpowiedzi. Wandy  pasja pracy w zawodzie refleksologa nie wygasła i w dalszym ciągu uczy się i wprowadza w swoją codzienną praktykę. Zawsze ma na uwadze, że swoim codziennie zdobywanym doświadczeniem i praktyką kliniczną wzbogaca swoją praktyczną refleksologię a tym samym tematykę spotkań z uczestnikami seminariów i warsztatów. Przygotowuje do druku skrypt „Vademecum Refleksologa” mający na celu udostępnić mądrości do pracy dla laika i zainteresowanych zawodem.

© 2022 Refleksologia.com