2003

Announcement Date: 17 lipiec 2003

Słowo „Refleksologia” zaczyna nabierać rumieńców bardzo szybko. Na internecie ukazuje się coraz więcej haseł refleksologii. Olbrzymia ilość gości odwiedzających naszą stronę www.refleksologia.com. Co miesiąc nowe artykuły z praktyki Na wiosnę organizujemy II Warsztaty dla zaawansowanych w Skoczowie temat „Stwardnienie Rozsiane” w uzupełnieniu wiadomości na temat choroby MS zaproszeni specjaliści, Pani dr A.Klinik i Pan dr Rottermund zapoznają zebranych z etycznym i rehabilitacyjnym podejściem do pacjenta. Spotkania z zaintersowanymi przeprowadzamy również w ich terenowych placówkach MS. Wanda opracowała 30 stronicowy skrypt dla zagadnienia stwardnienia rozsianego – ujmując teoretyczną i praktyczną refleksologię w tym schorzeniu.

Strona internetowa mająca co miesiąc nowe artykuły i informacje o praktycznej refleksologii to wszystko jest codzienną żmudną pracą Wandy dla rozwoju polskiej refleksologii.

Europejska Konferencja w Riccione – wspólne ustalenie ram programu szkoleniowego dla szkół refleksologii członków organizacji. Wykłady, informacje a zarazem przedstawienie kolejnego programu badań naukowych z refleksologią na arenie Europy i Świata. Zjazd ludzi refleksologów, którzy zafascynowani pracą na stopach ludzkich jest nieprawdopodobnie ciekawą atmosferą. W konferencji tej bierze udział pani Basia R. z Warszawy.

W naszych wiosennych programach szkoleniowych w Warszawie uczestniczy dr.med Z. Filipowicz – kardiolog i prof. dr med. Jan Zieliński – onkolog, poddali się zabiegom stóp i twarzy, słuchali prowadzonego przez Wandę wykładu i prowadzenia zajęć praktycznych dla początkujących. Na zakończenie swojej wizyty obaj przekazali własne uwagi i spostrzeżenia zebranym słuchaczom życząc powodzenia w dalszej nauce. W zacieśnieniu współpracy z dr. med. Filipowiczem i Radą zaczyna błyskać „światło nadziei”

Wanda zostaje zaproszona na XIII Spotkanie Psychosomatyczne na UJ w Krakowie z wykładem refleksologii jako terapii wspierającej pracę lekarza. Przeprowadza zabieg refleksologii na stopach pani profesor M.Magdoń – (członek Rady).

PIR jest prawie rozpoznany jako partner do rozmów z Radą Ministerstwa Zdrowia – umówione spotkanie z przewodniczącym Rady i tragiczna wiadomość – na tydzień przed terminem dr. Filipowicz odchodzi na wieczny odpoczynek. Zaczynamy od początku. Nasza dokumentacja zostaje przekazana członkowi Rady mecenasowi D. Stencel. Prowadzimy z nim kilkugodzinną rozmowę na temat dla nas najważniejszy efektem jest zapewnienie poparcia w Radzie i zatrudnienie w swoim gabinecie „BIOMED „naszego refleksologa .

Tymczasem w Kanadzie w uzupełnieniu potrzeby poznania refleksologii twarzy i głowy ja kończę Ontario College of Traditional Chinese Medicine pobierając nauki w tym temacie od przedstawicieli tradycjonalnej chińskiej medycyny – program nauki zakończony dyplomem. Wiedza ta bardzo wzbogaca i uzupełnia codzienną praktykę we wspólnym dla nas zawodzie refleksologa. Tym bardziej, że w przypadkach chorobowych trudnych do nazwania choroby, albo w stanach zaawansowanej depresji, bulimii, anoreksji wykonujemy zabiegi w całości zabieg refleksologii twarzy i głowy, za chwilę stopy, albo odwrotnie. Efekty wspaniałe !

histpol7Polski Instytut Refleksologii i Szkoła PIR zostaje zarejestrowany w RiEN jako pierwsza szkoła nauki refleksologii w Polsce. Zobacz „linki” na naszej stronie internetowej. Wanda przez wieloletnią praktykę w zawodzie refleksologa, własną pracę, ciągłą nauką i opisywanie przypadków niedomagań w pracy ciała ludzkiego czyta już mapę stóp jak lekarz rentgenolog zdjęcie Rtg. W schorowanym ciele człowieka poszukuje każdorazowo i indywidualnie dobrego zdrowia. Chorobę i jej diagnozowanie pozostawia lekarzowi. Anatomia, fizjologia, prawidłowe odżywianie, dbałość o dobre zdrowie to mądrości uzupełniające pracę na stopach. Zadanie domowe dla każdego kto opuszcza gabinet refleksologii.

Bardzo dobrze „rozkręconą” praktykę w Ontario ponownie pozostawimy, aby krok po kroku w kraju nauczyć rodaków refleksologii. Czasami mówi – nie mam ochoty na kolejny lot samolotem – jestem już zmęczona. Jednak pokonuje zniechęcenie i leci powodowana zaciągniętym zobowiązaniem wobec grupy refleksologów w kraju.

Ciężka praca w zawodzie, ale wdzięczna w pracy schorowanego ciała człowieka. Efekty przychodzą nieprawdopodobnie szybko. Kto jeszcze pomoże nam wprowadzić refleksologię jako terapię wspierającą pracę lekarza ? Ministerstwo Zdrowia zaoszczędzi olbrzymie kwoty finansowe chociażby zadając pacjentom zadanie domowe do pracy na stopach. Przecież choroba jest naszą własnością – musimy szukać w nas dobrego zdrowia. Lekarz szuka choroby – układ spontanicznego uzdrawiania leczy ciało – pisze amerykański dr med. Andrew Wells.

© 2022 Refleksologia.com