Właściwe oddychanie

WŁAŚCIWE ODDYCHANIE – PALIWO DOSKONAŁOŚCI = ENERGIA
mgr Wanda Budzanowska-Bratko

wanda-102010Zakładam, że dbasz o swoje ciało i oczyszczasz je ze szkodliwych substancji, nie oszukujesz go i nie podtruwasz. Fundamentem naszej zdrowej egzystencji jest to co pijesz, jesz i w jaki sposób oddychasz.

Energia jest paliwem doskonałości. Jeżeli biochemiczny stan organizmu jest zakłócony, mózg i tak będzie tworzył obrazy zafałszowane. Człowiek nie jest w stanie korzystać właściwie z tego, czego się nauczył.

Im więcej masz energii, tym sprawniejsze jest Twoje ciało. Im ono sprawniejsze tym lepiej się czujesz i pełniej wykorzystujesz swoje talenty by osiągnąć szczyt swoich marzeń.

Pierwszą zasadą zdrowego trybu życia jest umiejętność oddychania.

Podstawą zdrowia jest zdrowy krwiobieg, system, który transportuje tlen i substancje odżywcze do wszystkich komórek ciała. Jeżeli układ krwionośny jest sprawny będziesz żył długo i w dobrym zdrowiu.

Jednym z głównych aspektów naszego istnienia i sterującym nasze życie jest ODDYCHANIE. Dzięki oddychaniu zasilasz ciało tlenem i tym samym pobudzasz proces życiowy każdej najmniejszej komórki. Oddychanie steruje również przepływem limfy. Niektórzy mówią, że limfa jest systemem „kanalizacji ciała”. Każda komórka otoczona jest limfą. Płynu limfatycznego w ciele jest 4 razy więcej niżeli krwi.

Obumarłe komórki, białko krwi, inne substancje trujące usuwane są z krwi poprzez system limfatyczny. Najlepiej pracę tego systemu pobudza ODDYCHANIE i RUCH MIĘŚNI. Każdy „program zdrowotny”, jeżeli nie uczy metod dokładnego oczyszczania przez prawidłowe oddychanie jest mało ciekawym programem dla pracy ciała.

Głębokie oddychanie przeponą, ruch, ćwiczenia fizyczne przyspieszają każdy proces zdrowienia piętnastokrotnie.

Zdrowy styl życia dla organizmu to głębokie oddychanie.
Dr. Otto Warburg, noblista i dyrektor Instytutu Fizjologii Komórki w USA w swoich badaniach naukowych potrafił zmienić normalne zdrowe komórki w komórki nowotworowe jedynie przez zmniejszenie do nich dopływu tlenu.

Naukowcy uważają, że brak tlenu jest zasadniczym powodem tworzenia się komórek rakowych. Zatem dotlenienie organizmu w pełni jest celem najwyższym w odzyskaniu dobrego zdrowia bez względu na jakiekolwiek zaburzenia w pracy ciała lub istniejące już problemy chorobowe.

Jeżeli masz możliwości codziennie rano po prysznicu chodź po mieszkaniu goła/y – właśnie w ten sposób dotleniasz komórki swojej skóry. Jeden raz w tygodniu do kąpieli dolewaj 300-500 ml wody utlenionej, ciało wypoci się po kąpieli, wchłonie tlen, a wydali toksyny.

Pływanie, aerobic, skakanie na skakance jest dobrym wsparciem twojego oddychania.

Jeżeli nauczysz się prawidłowego oddychania osiągniesz dobrą kondycje zdrowia i życia bez tabletek. Nie będzie stresu i napięcia, depresji, złości i niezadowolenia.

Wymienię kolejne zasady trybu zdrowego życia.

  • Druga zasada to picie i spożywanie posiłków zawierających dużą ilość wody. 70 % naszej planety to woda. Ciało człowieka to woda w 80 %. Ilość wody dla ciała zależna jest od jego wagi, masy ciała.
  • Trzecia zasada zdrowego życia to prawidłowe łączenie pokarmów. Lekarz medycyny Steven Smyth w swoje setne urodziny powiedział: „Dbaj o swój żołądek przez pierwsze 50 lat życia, a on zadba o ciebie przez następne pięćdziesiąt.
  • Czwarta zasada zdrowego życia to kontrolowanie ilości spożywanych pokarmów. Doktor Ray Walford – znany badacz naukowy z Kaliforni mówi:
    „Pewien niedosyt w jedzeniu, jest jak się okazuje jedyną znaną nam metodą stałego opóźniania procesu starzenia się i wydłuża do maximum okres życia zwierząt ciepłokrwistych”. Wyniki tych badań są bez wątpienia prawdziwe również dla człowieka.
  • Piątą zasadą programu zdrowego życia jest efektywne spożywanie owoców. Do ich trawienia organizm potrzebuje najmniej energii, a w zamian one dają najwięcej korzyści. Owoce odżywiają i oczyszczają.
  • Szósta zasada zdrowego trybu życia związana jest z mitem dotyczącym białka. National Academy of Sciences informuje, że człowiek dorosły potrzebuje dziennie jedynie 30 – 56 gramów białka. Potwierdzają, że nadmiar biała powoduje przeciążenie przewodu moczowego i jest przyczyną zmęczenia.

LUDZIE NIE SĄ LENIWI. Mają tylko nieciekawe cele, to znaczy takie, które nie są dla nich inspiracją do działania.

UKŁAD ODDECHOWY

Układ oddechowy rozwija się w ścisłym związku z układem pokarmowym. Pierwotna jama ustna zostaje podzielona przegrodą na ostateczną jamę ustną i jamę nosową.

Pozostałe narządy układu oddechowego to: krtań, tchawica, oskrzela główne i płuca powstają z jednego zawiązka. Już w 3-cim tygodniu życia zarodkowego rynienka oddechowa różnicuje się na krtań i tchawicę. Koniec tchawicy przekształca się wworek płucny pierwotny. Potem następują kolejne przemiany.

Około 6-go miesiąca życia płodowego budowa płuc jest już całkowicie zróżnicowana, jednak ostateczny ich rozwój kończy się dopiero między 7 a 12 rokiem życia.

Do układu oddechowego należą: nos zewnętrzny, jama nosowa z zatokami przynosowymi, gardło, krtań, tchawica, oskrzela główne, płuca wraz z opłucną i jamami opłucnej, przepona.

Ze względów klinicznych układ oddechowy można podzielić na drogi oddechowe górne, do których zalicza się nos, gardło i część krtani, oraz drogi oddechowe dolne , do których zalicza się pozostałą część krtani, tchawicę i oskrzela. Ponadto powietrze z jamy nosowej do krtani lub z krtani do jamy nosowej musi przejść przez gardło, narząd zaliczony do układu pokarmowego, będący jednak wspólną drogą dla pokarmów i powietrza.

Mechanizm oddychania wcale nie jest prostym mechanizmem. Do otworów nosowych przylegają zbiorniki powietrzne, zwane zatokami nosowymi. Te mają rzęski i gruczoły śluzowe, a poprzez małe kanaliki przepuszczają śluz do otworu nosowego.

Zatoki mają duże znaczenie w przypadkach przeziębień, kataru, grypy i innych pochodnych problemów. Zatoki są w pełni rozbudowane dopiero w wieku dojrzałym. Dziecko małe – zatoki małe.

Powietrze wdychamy przez nos, przechodzi gardło, krtań, tchawicę, prawe i lewe oskrzela, do pęcherzyków powietrznych w płucach i właśnie dopiero tutaj następuje wymiana tlenu na zużyty dwutlenek węgla.

Odgałęzienia tchawicy znajdują się w dolnej części gardła – przełyku. Górna część tchawicy to krtań – struny głosowe. Stąd tchawica przechodzi na wysokości mostka w tysiące oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków powietrznych. Tchawica rozgałęzia się do prawego i lewego płuca.

Oba płaty płucne pokryte są cienką tkanką zwaną opłucną, która leży wewnątrz klatki piersiowej. Prawe płuco ma trzy różne płaty, lewe płuco ma tylko płat wyższy i niższy. Powietrze przedostaje się do końcowego przeznaczenia płuc tylko przez akcje przepony.

Dla refleksologa szczególnie ważne są płuca. Każde płuco ma kształt stożka z podstawą spoczywającą na przeponie. Szczyt stożka płuc kończy się u podstawy naszego karku. Cała jama klatki piersiowej pokryta jest błoną okrywającą płuca, to opłucna. Kiedy błona ta wykazuje stan zapalny – to początek zapalenia opłucnej.

Kilka ważnych układów rozpoczyna lub kończy swój bieg w płucach.

Prawa strona serca przejmuje niedotlenioną krew z żył naszego ciała. Krew ta wtłaczana jest do prawego przedsionka, następnie przepływa do prawej komory, która pompuje krew do płuc przez tętnicę płucną. W płucach krew przepływa przez naczynia włosowate, w których zasilana jest w tlen z pęcherzyków w chemicznej wymianie. Ta niedotleniona krew zawiera dwutlenek węgla pobrany z komórek naszego ciała, wymienia swą zawartość na świeży tlen, który wprowadzamy oddychaniem.

Każdy wdech świeżego powietrza do płuc wypełnia te maleńkie, najmniejsze pęcherzyki. Szacunkowa liczba tych małych pojemników powietrza jest określona 300 milionów do 1 miliarda.

Dwutlenek węgla jest wydychany z płuc, podczas gdy świeży tlen dostaje się do krwi przez żyły wychodzące z płuc do lewego przedsionka. Szacunkowo określono, że powierzchnia naszych płuc stykająca się z wdychanym powietrzem ma powierzchnię ok. 56 m. kwadratowych.

Pamiętać należy, że refleksy układu oddechowego mają duże połączenie z układem limfatycznym. Sięgnij po książkę „Lepsze zdrowie z refleksologią stóp i rąk” autora D.C. Byers. Poczytaj w rozdziale „Układ limfatyczny” o podobieństwie refleksów z układem oddechowym.

Funkcja przepony i oddychania jest procesem sterowanym przez mózg, który nie podlega naszej woli, tzn. oddychanie jest w pewnym sensie procesem automatycznym. W stanie zupełnego spoczynku wykonujemy sześć do ośmiu cykli oddechowych na minutę. W czasie zajęć sportowych, stresu, napięcia częstość oddychania zwiększa się. Spokojny, głęboki, regularny oddech świadczy o wyrównanym stanie. Gdy oddech jest płytki, nieregularny, gwałtowny – osoba, która oddycha jest spięta, nerwowa.

Splot słoneczny jest skupiskiem komórek nerwowych, leży blisko pod przeponą na przedniej stronie tętnicy głównej – aorty. Splot słoneczny jest współodpowiedzialny za funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego. Wszystkie procesy w pracy naszego ciała, które przebiegają niezależnie od naszej woli, jak oddychanie, praca serca, trawienie są sterowane przez splot słoneczny. Dlatego praca na refleksach splotu słonecznego, przepony ma działanie szczególnie harmonizujące i odprężające na wegetatywny układ nerwowy, oddechowy, pracę serca, układ pokarmowy, limfatyczny… Pracę na tych refleksach będziemy wykonywać w czasie praktycznych zajęć na warsztatach.

Jeżeli wdychasz powietrze przez nos, używasz dróg oddechowych w prawidłowy sposób. W ten sposób przyczyniasz się do prawidłowego, dobrego funkcjonowania płuc i całego organizmu. W celu zachowania prawidłowej higieny dróg oddechowych należy wykonywać głębokie wdechy przez nos, ponieważ powietrze jest tutaj nawilżane, ogrzewane i oczyszczane. Dwutlenek węgla wydycha się przez usta.

Wdech i wydech – to najprostszy sekret wewnętrznej higieny osobistej.

Kaszel, kichanie – jest aktem odruchowym niezależnym od naszej woli. Służącym do usuwania zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Na skutek kaszlu wydalane się ciała obce, które tam się znalazły. Odruch kaszlowy zaczyna głęboki wdech, po którym nagłośnia usytuowana u ujścia krtani do gardła zamyka się i nie pozwala na wydech powietrza z dwutlenkiem węgla. Przepona i mięśnie klatki piersiowej kurczą się wywierając duże ciśnienie na powietrze w płucach.

Kaszel nie jest chorobą, jest jednak objawem schorzenia układu oddechowego, jak np. zapalenia oskrzeli. Jeżeli z kaszlem odkrztusza się plwocina z krwią – jest to niebezpieczne. Potrzebna niezwłoczna wizyta u lekarza.

Ciekawe, czy wiesz, że delfin oddycha świadomie?

Delfiny potrafią zanurzyć się gwałtownie na głębokość ponad 400 m, i wytrzymać przez krótki czas olbrzymie ciśnienia. Delfin jest ssakiem i oddycha płucami wymieniając od 5 – 10 litrów powietrza na minutę. Może wytrzymać 7 minut bez oddychania.
Niesamowita wytrzymałość czaszki delfinów wydaje się być związana z ich oddychaniem.
Delfiny potrafią oddychać świadomie, w odróżnieniu od innych ssaków. Wdychają i wydychają one powietrze przez otwór na czubku głowy. Jest on zaopatrzony w zastawki, które zamykają się gdy delfin zanurza się pod wodę. Oddychanie dla delfina ma ogromne znaczenie.
Nadmierne odprężenie w czasie snu lub zbyt długie zanurzenie mogą spowodować uduszenie.
Delfin oddycha świadomie do tego stopnia, że w czasie snu wypoczywa tylko jedna półkula mózgowa, podczas gdy druga czuwa i kontroluje proces oddychania.
(Vademecum zdrowego człowieka – wyd. Panteuon )

PAMIĘTAJ, NASZ ORGANIZM NIE UMIE MAGAZYNOWAĆ TLENU.

Przed zabiegiem refleksologii na stopach zrób pacjentowi 3-krotną próbę oddychania. Poproś, aby zlokalizował swoją dłonią miejsce na płucach, w których czuje kłucie, ból, ciasno, dyskomfort oddechu. Teraz rozpracuj promieniście splot słoneczny, starannie całą przeponę, refleksy płuc, zrób to na obu stopach. Powtórz technikę głębokiego oddychanie jak na wstępie. Jeżeli wykonałeś tę czynność prawidłowo – pokażesz jak szybko poprzez pracę na stopach ciało człowieka potrafi regulować procesami swej pracy w naszym wnętrzu.

Jeżeli oddech jest zdecydowanie płytki musisz rozpracować refleksy dużego palucha i jego całej poduszki we wszystkich kierunkach. Zrób to starannie, a oddychanie zdecydowanie się poprawi.
Oddychanie brzuchem ma swoją siłę – zapewnia pracę limfatycznego „serca” – przepony, przepompowywaniu płynu z dołu do góry, również masażowi wszystkich narządów wewnętrznych jamy brzusznej i klatki piersiowej. Uzyskuje się to tak: należy nabrać powietrza, przetrzymać, trochę wypuścić, wstrzymać oddech na tak długo jak możesz.

W tym właśnie procesie oddychania następuje najstaranniejsze dotlenianie krwi.

Staranne oddychanie z czasem ureguluje dolegliwości pracy serca, stawów. Na początku może nastąpić nieznaczny ból, kłucie w okolicach serca. Nie jest to nic groźnego. Minie po czasie bez problemu.
Naucz się oddychanie połączyć pracą na refleksach płuc i płuco-serca na obu dłoniach. Już po kilku dniach zauważysz ciekawe zmiany na korzyść w swoim samopoczuciu.

Dobrą robotę dla ciała robi wchodzenie na schody z pełnym wdechem, przetrzymać, iść tyle schodów ile się da, wypuścić troszeczkę powietrza – iść dalej jak najszybciej powtarzając ten proces. W pierwszych dniach może być zadyszka, kołatanie serca ociężałość nóg – objawy te będą stopniowo zanikać.

Ogromne możliwości dobrego zdrowia tkwią w sprawnej pracy układu oddechowego.

Rano przed godz. 7-mą, zaraz po wstaniu z łóżka, powinniśmy wypijać dwie szklanki ciepłej wody. W ciągu dnia, co 2-3 godziny po szklance wody. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Pozwoli to pozbyć się zaburzeń w pracy pęcherzyka żółciowego – wydalić z niego nagromadzoną po nocy żółć z której nadmiaru tworzą się kamienie.
Znajdź na dłoniach refleksy pęcherzyka żółciowego (tylko prawa dłoń) rozpracuj je staranie , tylko 30-40 sekund.

PAMIĘTAJ, że najbardziej wrażliwy na dotlenienie jest mózg, serce i siatkówka oka.

Praktycznie we wszystkich chorobach organizm człowieka żyje w stanie niedotlenienia. Staraj się zapoznać z zastosowaniem w codziennym życiu wody utlenionej 3%.
Od oddychania zależy również nasza równowaga kwasowo – zasadowa będące podstawą naszego zdrowia. Osłabienie, uczucie częstego zmęczenia, senności, depresje związane są z tym, że organizm nie otrzymuje właściwej ilości tlenu, ale jednocześnie zaczynają się już w tym samym czasie zmiany powodowane odwodnieniem : deficyt wody jest mechanizmem rozruchowym wszystkich reakcji biochemicznych i energetycznych.
Regularne oddychanie przez dłuższy czas pozwala pozbyć się gazów. Zmienia się wtedy samopoczucie na lepsze.

Gimnastyka oddychania zdecydowanie uspokaja stan psychiczny, wpływa korzystnie na głowę i brzuch, ale także na układ nerwowy współczulny i przywspółczulny. Polepsza się praca serca. Może wyleczyć astmę, jeżeli oskrzela nie są uszkodzone. Wdechy i wydechy pobudzają pracę jelit.

Tlen leczy raka – komórka nowotworowa jest komórką ubogą w tlen. Częsta ciężkość odczuwana w kończynach może być niedoborem tlenu w organizmie. Spokojny spacer pod górkę, wyrówna te niedomagania.

Refleksologu, zwróć uwagę jak ważna jest praca na refleksach układu oddechowego z układem trawiennym, układem nerwowym, limfatycznym, pozostałymi układami pracy ciała. Nie da się podzielić zabiegu na części lub w czasie…

CO ZA CO ODPOWIADA W ODDYCHANIU…

Powietrze przechodzące przez przewody nosowe jest oczyszczane, nagrzewane i nawilżane. Proces ten toczy się też dalej w niższych odcinkach układu oddechowego w czasie przechodzenia przez gardło, krtań, tchawicę i oskrzela płuc. Każde płuco posiada „drzewo oskrzelowe” kończące się gronkami drobnych woreczków wypełnionych powietrzem. Są to pęcherzyki płucne.

Jama nosowa – lepka błona śluzowa wyścielająca jamę nosową wychwytuje cząstki kurzu, a umieszczone na jej powierzchni drobne włoski przenoszą je w stronę nozdrzy, by uległy wydaleniu przez kichnięcie. Podobna błona wyściela krtań i tchawice.

Włoski nosowe – w nozdrzach wychwytują duże cząstki stałe z powietrza.

Zatoki oboczne nosa – przestrzenie powietrza w kościach czaszki sprawiają, że jest ona lżejsza. Powierzchnie te są źródłem rezonansu głosowego.

Krtań – odgrywa zasadniczą rolę w mowie ludzkiej. Podczas wydawania dźwięków, struny głosowe zbliżają się i drżą na skutek przepływającego między nimi powietrza, wydychanego przez płuca. Struny rzekome nie odgrywają roli w wydawaniu dźwięków, zamykają natomiast krtań podczas aktu połykania.

Gardło – dzieli się na trzy warstwy. Przez górną jego część przedostaje się tylko powietrze. Dwie niższe części umożliwiają przechodzenie pokarmów i płynów.

Tchawica – główna droga prowadząca do płuc dzieli się na dwa oskrzela główne , które kierują powietrze do lewego albo prawego płuca.

Oskrzela – dwa oskrzela główne , po jednym z każdej strony dzielą się na coraz drobniejsze drogi oddechowe.

Błony opłucnowe – każde płuco otoczone jest workiem składającym się z dwu cienkich błon. Jedna z tych błon wytwarza płyn umożliwiający poślizg między dwiema warstwami opłucnej podczas oddychania.

Przepona – to mięsień w kształcie kopuły, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Jest głównym mięśniem oddechowym.

Mięśnie międzyżebrowe – podczas wdechu są one w stanie rozkurczu, kurczą się podczas wydychania powietrza.

Lewe płuco – jest mniejsze i ma tylko dwa płaty, prawe płuco ma trzy płaty .

SPOKOJNE ODDYCHANIE JEST PROCESEM NIE PODLEGAJĄCYM WOLI, KONTROLOWANYM PRZEZ OŚRODEK ODDECHOWY W PNIU MÓZGU.

ODDYCHANIE DOTLENIA KOMÓRKI I LIKWIDUJE BÓLE, STRESY I NAPIĘCIA.

Zabieg wykonywany na stopach u osób z problemami płuc i oddychania jest pracą niezmiernie wdzięczną. Efekty tej pracy są widoczne już po starannym rozpracowaniu palców i refleksów układu oddechowego, ramion, karku, drenaży limfatycznych. Pamiętać należy o starannym zrelaksowaniu przepony i splotu słonecznego.

Praktyczne szczegóły będziemy omawiać na zajęciach warsztatowych.

W praktyce nie możesz skupiać się jedynie na tych refleksach – cała stopa, miniatura ciała człowieka też cierpi.
W codziennej 20-to letniej praktyce z refleksologią nie zdarzyło się, aby problemy pracy układu oddechowego były jedynym niedomaganiem w pracy ciała człowieka.
Zwrócić trzeba uwagę zawsze na zbyt ubogą pracę układu trawiennego. W ich refleksach są zgrubienia, często trudne do rozpracowania. Zastanów się gdzie jest nadprodukcja śluzu , która jest często, nawet najczęściej wzrastającym problemem dla rozwijania się choroby.

Astma – jest „alergiczną” kondycją w trudnościach z oddychaniem, gwizdaniem, kaszlem.

Sprawdź w czasie prowadzonego zabiegu jak bolesne są refleksy: splot słoneczny, przepona, płuca-klatka piersiowa, ramiona, ręce, oskrzela, serce, zatoki, zastawka krętniczo-kątnicza jelita, jelito cienkie, nadnercza, gruczoły rozrodcze wewnętrznego wydzielania.

Czy to schorzenie jest samotne w pracy ciała? Czy organizm nie ma przypadkiem nadciśnienia, zaparć, problemów ze spaniem, ciągłym zmęczeniem lub inne?
Można mnożyć te pytania. Sam pacjent opowie o swoim samopoczuciu tuż po zabiegu.

Pamiętaj – choroba to tylko nazwa. Co za nią się kryje – odnajdziesz doskonale w swej pracy na stopach.

Refleksologia jest szlachetnym zestrojeniem pracy wszystkich organów, gruczołów i części ciała. Ciało w tym momencie samo w sobie poszukuje dobrego zdrowia.

Nie ma lepszej, bardziej efektywnej terapii od starannych zabiegów refleksologii.

Ostatnio pracowałam na stopach kobiety 48 lat, która od 10 tygodni „walczy” medycznie z zapaleniem płuc. Jest po silnym antybiotyku, kaszle, dusi się, ciągle bardzo zmęczona, bez temperatury, oddycha bardzo płytko, bo boli i kłuje w plecach – płucach. Bardzo boli pod lewą piersią, blokuje oddychanie. Obok zdecydowanie nieco mniej bólu w kręgach piersiowych i dole kręgosłupa. Patrząc na refleksy układu moczowego, zapytałam o siłę oddawania moczu, refleksy lewej nerki stwardniałe i bardzo wybrzuszone – zapytałam o bóle pod lewym bokiem. Mówi, że ma kłopoty z oddawaniem moczu. W boku też boli, ale innym bólem. Nogi są słabe i nie chcą nosić.

Bardzo opuchnięte podstawowe refleksy układu limfatycznego wokół szyi i pachwin. Całe stopy, aż powyżej kostek opuchnięte i zalane galaretowatą masą. W tym ciele absolutnie trwa walka o dobre zdrowie.
Coś ją tknęło do powrotu na zabieg refleksologii. Zabiegi na jej stopach wykonuję już 17 lat wtedy, gdy jej samopoczucie jest podłe, albo cierpi silne bóle.

Pierwszy zabieg na stopach bardzo bolesny – przygotowana na zdecydowaną pracę, oczekuje zmiany szybko. Nie ma wolnego miejsca refleksów bez bólu. Szybko zaczerwieniały się refleksy na stopach. Zlikwidowałam bóle, kłucia, usprawniło się oddychanie. Technikę oddychania przez pracę na splocie słonecznym w czasie zabiegu wykonywałam co kilka minut po 3 razy. Musze nadmienić, że refleksy gruczołów nadnerczy bardzo bolesne. Również tarczyca i pochodne do tarczycy, refleksy kręgów piersiowych, przysadka mózgowa, oczy, uszy, drenaże limfatyczne. Kompletny bałagan w pracy ciała.
Zaproponowałam kilka zmian w żywieniu, piciu, uczyłam oddychania – dobrze jej to szło, kąpiel w wannie z dodatkiem ½ litra wody utlenionej. Oczekiwałam, że ciało jej zdecydowanie podniesie temperaturę, i pomoże uruchomić procesy zdrowienia.

Bańką gumową – chińską starannie rozmasowałam jej mięśnie na całych plecach. Jedna z baniek w miejscu najbardziej bolącym na plecach – płucach po dwu minutach była ciemno bordowa. Po jej zdjęciu – powiedziała – lżej się oddycha. Po zabiegu pojechała do domu zmęczona. Nie dziwię się.

Trzy dni później drugi zabieg – już przy wejściu powiedziała – jest znacznie lepiej, nie ma kłucia, bólu, lżej się oddycha. Jelito grube wypróżniła trzy razy krótko po zabiegu, lekkość w oddawaniu moczu, po kąpieli zasnęła twardym snem na całą noc czego poprzednio długo nie doswiadczała.
Zadanie domowe dzielnie robiła, pozostały siniaki na wierzchu stopy po jej pracy.

W czasie zabiegu zdecydowanie mniej bolących refleksów, mniej galaretowatej masy w stopach. Jej oczy patrzą bardziej klarownie. Teraz dużo bólu w refleksach obu nerek, pęcherza moczowego. Masażu pleców nie wykonywałam.

Cztery dni później – czwarty zabieg wykonywał Andrzej – było to tylko ostateczne zbalansowanie pracy ciała. Nic już nie bolało, nie przeszkadzało.

Takie efekty dla dobrego zdrowia daje staranna praca zabiegu refleksologii na stopach.

Opracowała: Wanda Budzanowska-Bratko
Copyright ©, Wrzesień 2010

Bibliografia:
„Anatomia i fizjologia człowieka” Bogusław Gołąb i Władysław Traczyk
„Vademecum zdrowego człowieka” Eduard Arnan i Jordi Vigue
„Woda Utleniona” Iwan Nieumywakin
„Mały doctor” A.Vogel
„Ciało człowieka” Redakcja Naukowa, Dr Tony Smith
„Feet first” Laura Norman
„Unlimitet Pawer” Anthonny Robins
„Healthy Directions” magazyn miesięczny – praca zbiorowa
„Vista” Canada’ Favourite Health Magazine
„Praktyczna Refleksologia drogą do zdrowia” Wanda Budzanowska-Bratko
„Lepsze zdrowie z refleksologią stóp” D.C.Byers

Scroll to Top