Praca dla zdrowia, zawód i pasja… cz2

5 maja 2018

PRACA NA POWIERZCHNI STOPY , KOŚCI  PISZCZELOWEJ i KOŚCI STRZAŁKOWEJ

Chodząc po przekątnej kciukami od dużego palucha – refleksy kręgosłupa  na stopie, tuż za kością paliczkową, śródstopia , kościach stępu, kości skokowej,  przechodzimy tą sama pracą przez „kanał” refleksów limfy  i refleksów jajowodu oraz nasieniowodu na dół kości piszczelowej. Ta linia naszej pracy ma tworzyć jedną całość, aż do kłykcia kolana.  Szerokość tej linii wyznaczą nasze kciuki mijające się nawzajem.

Zwracamy uwagę na powierzchnie bolące w trakcie pracy. Jeżeli istnieją należy je rozpracować do zaczerwienienia. Refleksy odpowiadające dla kręgosłupa w stopie mają swoje wsparcie  po zewnętrznej stronie stopy – 5 zon. Na ich przedłużeniu idąc po przekątnej pracą kciuków przechodzimy go nieco z tyłu kości strzałkowej. Tę również rozpracowujemy szerokością naszych kciuków.

Drugą wersją tej pracy może być złączenie  8 palców dłoni w jeden ich szereg i centymetr po centymetrze wykonuj  3 – 4 ruchy obrotowe opuszkami palców idąc nimi od podstawy palców stopy, wierzch stopy, cały czas do góry po obu stronach kości piszczelowej, aż do samego kłykcia  kolana.  Za chwilę wykonamy te pracę na kości strzałkowej nogi. Teraz będzie czas na pracę wokół kostek, ścięgna Achillesa , wszystkich mięśni, ścięgien, wiązadeł  – nie musisz nazywać ich po imieniu, lecz mieć świadomość wizualną dla pracy na nich.

Nigdy na kończynach  nie pracujemy chodzeniem kciuka góra – dół, zawsze po przekątnej dla sprawnego ukrwienia z dotlenieniem komórek, a zarazem zlikwidowania ich wewnętrznego napięcia. W tej pracy na nogach do kolan, kciuki mają możliwość odpoczynku dla zabiegu na stopach.

Kolejny etap to rozpracowanie po przekątnej na zmianę w jedną i w drugą stronę czterema palcami  jednej dłoni i czterema palcami palcami drugiej dłoni od kostek w górę do kolana po mięśniach łydek. Wyjątkowo delikatna, ale staranna praca, forma masażu palcami na okrągło powinna być pod kolanem. Pamiętajmy, że w całości tego zabiegu pracujemy wielokrotnie po przekątnych wszystkich meridianów biegnących od palców stóp do ich kolan. Potem one same prześlą swoje informacje do całego ciała. Ta praca nie powinna trwać dłużej niżeli 5-6 minut na jedna nogę.

Zadasz sobie pytanie  – czy wystarczy mi 1 godzina pracy na całość zabiegu? Tak, bez żadnego problemu czasowego a ponadto prowadzenie zabiegu na stopach będzie zdecydowanie lżejsze, mniej wyczerpie twoje kciuki.

EFEKT dla zdrowia? – teraz możesz sprawdzić sam na sobie. Wstać z fotela i odczuć mowę swoich nóg od kostek do kolan, a za chwilę wyżej. Określ swoje samopoczucie, podziel się nim z refleksologiem aby wymieniając doświadczenia zrozumieć efekty tej pracy.

Tę pracę możesz dać jako zadanie domowe. Osoba może usiąść w domu na niskim stołeczku, olejek dla sprawnego krwiobiegu rozprowadzić na dłoniach, przenieść na powierzchnię łydki i całej nogi do kolan. Teraz 8 palców dłoni powinno spocząć na „kanale” refleksów limfatycznych wokół kostki, stopę delikatnie unieść – opuścić (do góry i na dół), aby wyczuć jak najgłębsze wejście w refleksy limfatyczne. Zrobić wszystkimi palcami 3-4 obroty w obu kierunkach . Jeżeli ta powierzchnia pod palcami będzie bolesna – rozpracować wyżej i niżej, aż do jej zaczerwienienia. W ten sam sposób przejść piętro wyżej palcami, teraz przy powierzchni kostek. Krok po kroku pracować do kolan.

Tak samo osoba w domu niech rozpracowuje sobie całe mięśnie łydki, aż do kolana. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wszyscy wykonują zadanie domowe.  Przyczyny są różne.  Ta praca domowa zdecydowanie zmniejsza ilość zabiegów dla zdrowia. Pamiętać należy, że jeżeli skóra jest sucha – naoliwić ją ponownie, ale jednocześnie nie może być zbyt dużo olejku, bo będzie ślizganie się, a nie praca. Pierwsze odczucie „powie”: coś tu brak; nie dokończony zabieg – teraz stopy proszą o swoje rozpracowanie.

REFLEKSOLOGIA  to  ZAWÓD , który swoją szlachetną pracą daje dobre zdrowie i utrzymanie finansowe. Uważam, że nam, polskim refleksologom niezbędna jest wypracowana podczas zabiegów „integracja mądrości”. Twoja praca powinna być „mądrością” dla nas, a nasza  praca „mądrością” dla ciebie.

My sami musimy zapracować sobie na dobrą opinię o naszym zawodzie. Nie jest to wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać. To zapracowanie na dobrą opinię ludzi poszukujących dobrego zdrowia jest , musi być  naszym wzajemnym SUKCESEM.

koniec cz.2
kolejna część już 9 maja 2018

Wanda Bratko

© 2018 Refleksologia.com