Układ kostno-stawowy

27 lutego 2016

Sztuką pracy dobrego refleksologa jest umiejętność mądrego łączenia i wchodzenia w refleksy układu  kostno – stawowego, wiązadeł i mięśni naszych kończyn, rąk i nóg.

Inżynieryjna konstrukcja stopy składająca się z 26 kości 107 wiązadeł i 19 mięśni, w każdej stopie utrzymuje i podtrzymuje w równowadze całe nasze ciało, bez względu na jego wagę.

Mogę być wielka duchem, ale po Ziemi chodzę swoimi stopami, które zawsze mają tę samą „konstrukcję” i dźwigają całą wagę ciała tego w normie i również tego z dużą nadwagą.

Dłoń składa się z 27 kości, ich konstrukcja wspiera nas całe życie w swoich obowiązkach, w każdej chwili. „Nasze ręce leczą nasze ciało” – takie jest polskie powiedzenie. To one wykonują wszystkie czynności jakie zleci im Centrum Dowodzenia Mózg pozwalający nam na dowolne ruchy.

Kości dłoni i stopy wskazują na podobne ułożenia przy nie wielkich różnicach.

  • Kości nadgarstka – odpowiadają kościom stępu,
  • Śródręcze – odpowiada śródstopiu
  • Kości paliczki – odpowiadają paliczkom.

Stopa człowieka dotyka podłoża– ziemi średnio 10 milionów razy w ciągu całego jego życia.

Łuk stopy jest jednocześnie mocny, silny i elastyczny. Może utrzymać ciężar 200 kg.

Jedynie staw kolanowy jest tak samo ruchomy u obu płci. Ruchomość nadgarstka kobiecego jest o 14 % większa niżeli nadgarstek męski.

Dbanie o wszystkie części układu ruchu, nie narażanie ich na pracę większą niżeli mogą podołać, ćwiczenie giętkości i sprawności, zachowywanie odpowiedniej postawy ciała, właściwe obuwie pomaga w zachowaniu pełnej sprawności układu ruchu.

Siła mięśni ramienia i barku osiąga szczyt między 30 a 40 rokiem życia, utrzymuje się na tym stałym poziomie do 65 roku życia, a następnie stopniowo zmniejsza. 

Wyobraź teraz sobie, jak wielkiej roboty dokonujesz chodząc starannie swoim kciukiem i palcami po powierzchni stopy, jej całej struktury! Jako dobrze wykształcony refleksolog jesteś GENIUSZEM w pracy dla schorowanego ciała człowieka. Czy zdajesz sobie sprawę ze swoich wartości ?! Jeżeli nie, ja Tobie pomogę!

Elastyczność jaką nabudowujesz poprzez systematyczne zabiegi na stopach, tych małych 26 kościach, 107 wiązadłach i malutkich w swojej powierzchni 19 mięśniach pozwala na budowanie wspaniałego fundamentu całego naszego ciała.

Szkielet ciała człowieka, choć jest twardy jest strukturą giętką. Każda jego cześć jest ukrwiona, szkielet rośnie i odnawia się. Zmienia kształt i proporcje  w okresie wzrostu i po urazie. Ale stopy wzrastają do 12-13 roku życia i takie pozostają w swojej strukturze i wielkości do końca wędrówki naszego życia po Ziemi.

Wszystko co nasze stopy potrzebują to pełnego komfortu, wygody i swobody. Stopy nie mogą być cały dzień szczelnie zakryte, trzeba zmieniać obuwie przynajmniej dwa razy dziennie. Prawidłowa stopa dzieli ciężar ciała 50% na piętę, 30 % na okolicę nasady palucha i 20 %  – nasady małego palca. Wykonując zabieg na stopach weź pod uwagę tę informację.

Traktuj cały zabieg jako doskonałą gimnastykę stopy, aby wzrosła elastyczność pracy ciała.

Te „ćwiczenia”, ich ruch poprzez techniki relaksu oddziałują korzystnie na każdy staw stopy, ponieważ wszystkie chrząstki odżywiane są poprzez płyn pracy stawu.

Dlatego nasze zabiegi działają dobroczynnie, mają znacznie większą w sobie siłę przesyłając informacje energii życia w głąb, wnętrze naszego ciała, narządów, organów, energię życia, której nie jesteśmy w stanie określić na jakich zasadach pracuje nasz wewnętrzny lekarz – uzdrowiciel.

Skręcenia, zwichnięcia

Skręcenie jest uszkodzeniem wiązadeł wzmacniających staw bez naruszania jego struktury. Łagodne skręcenie to częściowe naderwanie wiązadeł.  Skręcenia są bardzo bolesne, boli nawet przy dotyku. Okolica stawu puchnie. Zwichnięcie polega na przemieszczeniu elementów kostnych stawu i zaburzeniu jego struktur.

Może powstać przy uderzeniu, upadku. Złamania to również wspaniała szansa dla pracy refleksologa po medycznym zestawieniu kości. Refleksolog w żadnym przypadku, przed wizytą u lekarza – specjalisty nie wykonuje żadnej pracy na stopach ani na rękach. 

Przed laty, gdy rozpoczynałam naukę refleksologii teoria pracy w takich urazach była: prawa noga – prawa ręka, lewa noga – lewa ręka i odwrotnie.

Z latami praktyki przeszliśmy zdecydowanie dalej. Inteligencja pracy ciała jest olbrzymia, sztuką jest tylko odkryć ją w całości. Odpowiedzi w uregulowaniu pracy kończyn szukamy w pozostałych trzech kończynach.

Na wstępie naszej pracy oglądamy jedynie starannie chorą, skręconą, zwichniętą kończynę. Jest bolesna, nie dotykamy jej wcale. Prosimy, aby właściciel urazu delikatnie poruszył nią, sprawdził jakie są jej zdolności teraz przed twoją pracą.

Jeżeli jest to uraz stawu skokowego, rozpoczynamy pracę na przeciwnym stawie skokowym. Dla przypomnienia, aby były efekty dobrej naszej pracy, chora kończyna – jej naskórek, powinien być delikatnie posmarowany olejem, tak jak to robimy przy zrostach pooperacyjnych. Bólu w stawie przeciwnym jest tak samo dużo jak w dotkniętym urazem. Praca musi być bardzo drobniutka chodzeniem kciuka i palców, musi się zaczerwienić. Trzeba trafić w „coś” co zdecydowanie natychmiast uwalnia chorą kończynę od napięcia, bólu, sztywności. Zaczerwienią się duże powierzchnie odpowiadające za chore miejsce.

Gdy ta kostka będzie już twoim zdaniem rozpracowana, przechodź do pracy na równoległym nadgarstku. Bądź pewny, ból znajdziesz również. Teraz poproś o poruszenie chorą nogą. Opuchlizna powinna już zdecydowanie zmniejszyć się, bólu ubywa w każdym momencie chodzenia naszego kciuka po powierzchniach odpowiadających urazowi.

Weź pod uwagę, że przy każdym skręceniu, zwichnięciu biorą udział mięśnie, ścięgna, wiązadła. Pamiętaj aby rozpracować je po przekątnej  we wszystkich 3-ch kończynach.

  • Ścięgna są włóknistymi „powrózkami” tkanki łącznej mocującymi mięśnie do kości.
  • Ścięgna rąk i stóp są otoczone samosmarującymi się pochewkami, zmniejszającymi tarcie między kośćmi, a ścięgnami.
  • Ścięgna ręki biegną ku górze do okolicy łokcia, wraz z odpowiednimi mięśniami. Ponieważ masa mięśni dłoni znajduje się od niej w pewnej odległości, dłoń jest niewielkim narzędziem, ale zdecydowanie silnym.
  • Ścięgna są silnie przytwierdzone do kości za pośrednictwem włókien, nazywają się włóknami wnikającymi, ponieważ przenikają przez okostną i wtapiają się w zewnętrzne warstwy kości.
  • Silnie zamocowanie włókien oznacza, ze ścięgno pozostaje stabilne nawet wówczas gdy kość pod nim się rusza.
  • Wszystkie mięśnie ciała człowieka pracują w skoordynowanym działaniu.

Weź pod uwagę fakt, że praca twojego kciuka i palców to reakcja mięśnia na nieprzewidziany bodziec opóźniona jest o około 0,3 – 0,9 sekundy w zależności od doświadczenia.

 

Fizjologia człowieka uczy nas, że zdrowe kości nie bolą. Bóle w kościach mogą odczuwać dorastające dzieci, przy szybkim wzroście. Potem to przemija. U ludzi starszych gdy pojawia się uczucie bólu w kościach nocą, jak to oni określają,  w pierwszej kolejności powinni zrezygnować z cukrów każdego rodzaju.

Dostarczenie dużej ilości cukru, słodkich produktów w ciągu dnia, a brak ruchu, spowolniony metabolizm, przeciążona praca wątroby, zaburzona praca tarczycy, przepracowany gruczoł trzustki, rozleniwiona praca jelit, zbyt mała ilość wody wypita w ciągu dnia  jest przyczyną zbyt intensywnego ciągnięcia wapna z kości właśnie w czasie snu. Krwiobieg w swojej pracy musi być zabezpieczony w niezbędną jego ilość dla nocnej pracy całego ciała w czasie spoczynku.

Spójrz na zegar biologiczny starożytnej medycyny chińskiej, zobaczysz jakim organom utrudniasz pracę i w jakich godzinach. Porównaj godziny budzenia się twojego klienta z zegarem biologicznym i w stopach szukaj odpowiedzi, poświęć tym organom zdecydowanie więcej czasu w ich stymulacji.

© 2018 Refleksologia.com