Starsze osoby

24 września 2015

Witam,
Chciałam Ci napisać o dwóch przypadkach problemów z osobami starszymi.
Wśród osób, które trafiają do refleksologa są osoby starsze. Często mają one duże ograniczenia ruchowe. Trafiły do mnie dwie panie.

Jedna z nich 85-latka miała uraz ręki po upadku. W zasadzie trafiła już po 6 tygodniowym unieruchomieniu ręki. Po zdjęciu unieruchomienia okazało się, że ręka prawa jest nieruchoma. Pani była przerażona, bo wiązało się to z uzależnieniem od córki.
Pracowałam początkowo 2 razy w tygodniu na obu nogach i lewej ręce. Po 5 tygodniach udało się uruchomić łokieć, bark w dalszym ciągu miał duże ograniczenia ruchowe. Uruchomienie barku to dalsze 3 tygodnie pracy.

Pani jeszcze przez jakiś czas przychodziła na zabiegi. Początkowo raz na tydzień, potem rzadziej.

Druga Pani (ponad 70 lat) upadła i potłukła sobie nogę i lewe biodro. Lekarz zalecił leżenie. Po miesiącu leżenia Pani miała problem ze wstaniem – więc dalej leżała. Po 3 miesiącach leżenia już nie mogła wstać.

Zadzwoniła do mnie jej córka z prośbą o zabiegi. Po 4 tygodniach zabiegów Pani przeszła szerokość pokoju, po dalszych zabiegach wróciła do normalnego chodzenia.

Długotrwałe unieruchomienie w przypadku osób starszych bardzo często prowadzi do ograniczenia zdolności poruszania. Terapia ruchowa jest bardzo ważna. Odpowiednie dawkowanie ruchu uwzględniające stan zdrowia jest bardzo ważne by utrzymać sprawność. Refleksolog w przypadku urazów, problemów z poruszaniem się może bardzo pomóc.

Grażyna Wróbel – nauczyciel zawodu
Lublin
© 2018 Refleksologia.com